ALMANYA

Categories

Ulkeler

Almanya Hakkında

Almanya (Almanca: Deutschland, /ˈdɔʏtʃlant/) ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti (Almanca: Bu ses hakkında Bundesrepublik Deutschland (yardım·bilgi); /ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏtʃlant/), Orta Avrupa’da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey Denizi, Danimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında Fransa, Lüksemburg, Belçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²’lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır.

Almanya; her biri alt bölgelere ayrılmış toplam 14 eyalet (Bundesländer) ve 2 serbest şehir içerir.

İklim

Kışları ılımlı ve yazları serindir, buna karşın sıcaklık çoğu zaman 30°C’yi (86°F) aşabilmektedir. Doğuda ise iklim daha karasaldır; kışlar çok soğuk, yazlar çok sıcak ve kuru olabilmektedir. Orta ve güney Almanya ise farklı olarak karasal ve okyanusla iklim arasında bir geçiş bölgesidir. Yine, en yüksek sıcaklık yazın 30°C’yi (86°F) aşabilmekte

Din

Hıristiyanlık, Almanya’da 46 milyon (%56) taraftarla en yaygın olan dini inanıştır. İkinci yaygın inanış ise 3,6 milyon kişi ile İslam dini (%4.4), daha sonra ise her ikisine inanan toplam 200.000 kişi (%0,25) ile Budizm ve Yahudilik gelmektedir. Hinduizm 90.000 inanana sahiptir (%0,1)

Demografi

82 milyonun üzerindeki vatandaşı ile Almanya; Avrupa Birliği içinde en çok nüfusa sahip ülke konumundadır

Dil

Almanca, Almanya’da resmî ve ağırlıklı olarak konuşulan dildir. Ayrıca bu dil, Avrupa Birliği’ndeki 23 resmî dilden biridir ve Avrupa Komisyonu’nun İngilizce ve Fransızcayla beraber üç çalışma dilinden biridir.

Ekonomi

Almanya Avrupa’nın en büyük ulusal ekonomisi, dünyada üçüncü en büyük gayri safi yurtiçi hasılaya sahip ülke, satın alma gücü paritesine göre beşinci ülke konumundadır.

Almanya’da Üniversite

Alman yüksek öğretim sisteminin ve kurumlarının birçok yönü ve birçok çeşidi vardır. Bu çeşitlilik, öğrencilerin en uygun bölümü seçebilmelerini sağlar.

Almanya yurt dışından gelen öğrencilere ve akademisyenlere en iyi şekilde eğitim veren ve uluslar arası çalışmaları teşvik eden ülkeler arasında önde gelen ülke olarak seçilmiştir. Uluslar arası bölümlerle yabancı öğrenci ve akademisyen sayısının artmasıyla birlikte bilimin merkezi haline gelmiştir. Ayrıca devlet, öğrenim ücretlerini düşük tutarak öğrencilere büyük destek vermektedir.

ALMANYA’DA LİSANS EĞİTİMİ 

Almanya’da lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin Türkiye’de örgün eğitim veren bir devlet ya da vakıf üniversitesinin 4 yıllık bir bölümüne yerleşmiş olması ve iyi düzeyde Almanca bilmesi şartları aranmaktadır.

Bu koşulları sağlayan öğrencilerin lisans yerleşim sürecindeki diğer önemli kriterleri ise mezuniyet not ortalamaları, mezun oldukları okullar ve lisedeyken aldıkları derslerdir…

Almanya’da lisans okumak isteyen fakat yeterli düzeyde Almanca bilgisine sahip olmayan öğrenciler için izlenebilecek olan iki farklı yol bulunmaktadır.

a. Şartlı Kabul
Öğrenci daha Türkiye’de iken üniversitelere başvurusu yapılarak şartlı kabul getirtilir. Sonrasında öğrenci Almanya’ya giderek gerekli olan Almanca seviyesine ulaşana kadar eğitim alır ve şartlı kabul aldığı üniversitede lisans eğitimine başlar.
Bu yöntemin dezavantajı iyi üniversitelerin birçoğunun şartlı kabul vermemesi ve Almanya’ya gittikten sonra başka bir üniversitede lisans eğitimi almak üzere başvuru yapılamamasıdır.

b. Dil Eğitimi Sonrası Üniversite Seçimi
Öğrenci önce Almanya’ya giderek gerekli düzeyde Almanca öğreninceye kadar dil eğitimi alır. Hangi üniversiteye başvuru yapacağını Almanya’da iken seçer ve başvurusunu yapar.

Alman üniversitelerinde eğitim almak için genellikle öğrencilerden TestDaF sınavına girmeleri ve en az B2 düzeyinde olduklarını kanıtlayan bir skor almaları istenir.

Alman üniversitelerinin başvuruları genellikle Mayıs ayının sonunda bitmektedir. Öğrencilerin bu tarihe kadar gerekli tüm koşulları sağlayarak üniversitelere başvurularını göndermiş olmaları gerekmektedir.

Almanya Dil Eğitimi + Lisans Eğitimi Paketi

Almanya’da Lisans Eğitimi için Başvuru Şartları

Almanya’da lisans eğitimi için başvuracak olan öğrencilerin YGS ve LYS sınavına girmeleri ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Sınav sonucunda yerleştirildiğiniz üniversite devlet üniversitesi ya da vakıf üniversitesi olabilir.

Açıköğretim kabul edilmemektedir. Sınav sonucu 1 yıl süreyle geçerlidir ve bu süre zarfında başvuru yapılabilmektedir. ÖSYM tarafından yerleştirildiğiniz bölüme, ya da aynı puan türüyle alım yapan herhangi bir diğer bölüm için üniversite kayıt başvurusu yapabilirsiniz.

Almanya’da alacak olduğunuz diplomaların YÖK denkliği vardır. Ayrıca Almanya’da alacak olduğunuz eğitim ardından Almanya’da çalışma ve ikamet hakkı da elde edeceksiniz.

Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için öncelikle Almanca yeterlilik seviyesine gelmeniz gerekiyor. Bunun için de en geçerli yöntem TestDAF sınavıdır. TestDAF sınavında alacak olduğunuz derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya’daki üniversiteler için geçerlidir. Her üniversitenin hatta bölümün farklı TestDAF yeterlilikleri olacaktır. TestDAF sınavı 4 dil becerisi (Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 almak yeterli olmakta birlikte, bazı yüksek prestijli üniversiteler için gerekecek puan 4 hatta 5 olabilmektedir.

Şartlı Kabul Nedir?

Almanya’da üniversite eğitimi almak için vize başvurusunda, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız gerekmektedir. Şartlı kabul belgesinde üniversite sizin başvuru dosyanızı inceleyip onaylar ve gerekli Almanca eğitimini tamamlayıp, üniversitenin şart koştuğu TestDAF belgesini sunmanız durumunda üniversitede eğitiminize başlayabileceğinizi belirtir. TestDAF belgesini aldıktan sonra dilerseniz şartlı kabul almış olduğunuz üniversiteden başka üniversitelere de başvuru yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Yüksek Lisans Başvuruları

Almanya’da Yüksek Lisans eğitimi almanın temel şartı lisans mezunu olmaktır. 4 yıllık bir üniversiteden lisans derecesi alan herkes Almanya’da Yüksek Lisans eğitimi için başvuru yapabilir. Master eğitimi için ALES sınavına girmeniz ya da başarılı olmanız gerekmiyor. Lisans derecesi almış olduğunu bölüm ya da bu alanla ilişkili diğer alanlarda Yüksek Lisans eğitimi yapabilirsiniz.

Almanya’da Yüksek Lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 önemli şart bulunmaktadır:

  • Lisans not ortalamanız 2,70 ve üzeri olmalıdır. Lisans not ortalamanız 2,70 ve altı olması durumunda üniversiteler size şartlı kabul verseler bile Konsolosluk bu konuda sıkıntı çıkarabiliyor ve genelde vize reddi ile sonuçlanıyor.
  • Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınız da aynı bölüm üzerine olmalıdır. Farklı bir alanda Almanya üniversiteleri kabul vermemektedir, kendi alanınız üzerinde devam edebilirsiniz.
  • Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.
  • Almanya’da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz.

Almanya’da TIP Eğitimi

Almanya’da Tıp eğitimi alabilmek için LYS sınavına Fen bölümünden girmek, Tıp bölümüne yerleştirilmeyi hak etmek gerekmektedir. Bu şartı sağlayan adaylar Almanya’daki Tıp fakültelerinden kabul belgesi alabilir. Ancak Tıp fakültelerinin şart koştukları TestDAF yeterlilik seviyesi diğer bölümlere göre yüksek olup her bir alandan en az 4 almanızı gerektirmektedir.  Lise diploma notunun yüksek olması bir temel şart değil ancak diploma notu yüksek olan adayların şansı daha yüksek. Almanya’da Tıp fakülteleri de ya ücretsiz ya da 500 Euro gibi çok düşük ücretlerle eğitim vermektedir.

Almanya Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Almanya üniversitelerine lisans eğitimi için başvurunuzu yıl boyunca yapabilirsiniz. Öncelikle Almanca hazırlık eğitimi alacağınız ve hemen üniversiteye başlayamayacağınız için üniversitelerin akademik başlangıç tarihleri sizin için önemli olmayacaktır. Bir Alman üniversitesinden vizeniz için gerekli şartlı kabul belgesini alabilmeniz için ÖSYM yerleştirme belgenizin olması gerekmektedir. ÖSYM yerleştirme belgeniz 2 yıl geçerlidir.

Başvuru ve işlem süreci

Başvuru belgelerini tam ve eksiksiz iade etmeniz durumunda, üniversite şartlı kabul belgenizin gelmesi 3-6 hafta sürecektir. Belgelerinizin tamamlanmasının ardından vize süreciniz başlayacaktır. Almanya öğrenci vize başvurunuzun sonuçlanması ise 4-6 hafta civarında sürecektir.

ALMANYA ÖĞRENCİ VİZE BELGELERİ

Asağıda belirtilen belgelerin orjinali + 2 adet fotokopileri birlikte ve Türkçe belgeler Almanca tercümeleriyle bir arada hazırlanmalıdır.

– Almanca olarak eksiksiz olarak doldurulmuş ve başvuru sahibinin kendisi tarafından imzalanmış 2 adet başvuru formu + İkamet Kanunu`nun 55. maddesine göre gerekli ek belge

– 3 adet biyometrik özelliklere uygun vesikalık resim (6 aydan eski ve bilgisayar baskısı olmamalı)

– En az bir yıl geçerli (imzalı) Pasaport (10 yıldan eski olmamalı ve en az iki boş sayfası olmalı)

– Tam Tekmil Vukuatlı nüfus kayıt örneği (nüfus kayıt örneğinde özellikle “düşünceler” bölümünün eksiksiz doldurulmuş olmasına, anne-baba-tüm kardeş-tüm çocukların belirtili olduğuna dikkat edilmeli)

– Anne babaya ait ikametgah ilmühaberi

– Dil kursuna ait kayıt belgesi veya özel dil okulu/üniversitesi tarafından verilen ve haftalık kurs saatini belirten teyit yazısı

– Türkiye’deki garantörden noter tasdikli taahhütname/garanti belgesi (her ay için en az 750 Euro’dan başlayarak doğabilecek tüm masrafların karşılanacağına dair belge ve noter tasdikli Almanca tercümesi ) + Garantöre ait belgeler (kişinin gelirini ve ödeme kapasitesini gösteren tasdikli belgeler ve noter tasdikli Almanca tercümeleri (örneğin: eğer kişi çalışıyorsa maaş bordrosu, vergi levhası, faaliyet belgesi, imza sirküleri gibi, eğer kişi emekli ise emekli maaşını gösteren belgeler, hesap cüzdanları gibi)

– Ekonomik durum belgeleri:

* Size ve/veya ailenize ait banka cüzdanları, tapular, araç ruhsatları (fotokopi ve orijinalleri)

*Siz ve/veya aileniz çalışıyorsa maaş bordroları, eğitim süresince iş yerinden izinli olduğunuza dair belge, sigortalı işe giriş bildirgesi *Siz ve/veya aileniz kendi işyerine sahipse: kuruluş gazetesi, ticaret sicil belgesi, vergi levhası, imza sirküleri (orijinalleri veya noter tasdikli örnekleri)

– Türkiye’de en son bitirdiğiniz okulun öğrenci belgesi (Almanca tercümesiyle) veya diplomanın noter tasdikli örneği. *Türkiye’de bir Almanca kursuna gidiyorsanız veya gittiyseniz kurs sertifikanız ya da gittiğiniz kurstan alınacak mektup (Almanca tercümesiyle).

– Almanya’da bir programa katıldıysanız ilgili programa ait resmi belgeler. *Halen öğrenci iseniz okulunuzdan öğrenci belgeniz ya da eğitiminize ara vererek gidecekseniz okuldan izin belgesi (Almanca tercümesiyle) *Eğer çalışıyorsanız ve işvereninizin izni varsa dönüşte aynı işyerinde çalışacağınızı teyit eden mektup (Almanca tercümesiyle)

– Askerlik şubesinden askerlik tecil belgesi (erkek adaylar için)

– Sigorta (30000 euro teminatlı)

– Uçak bileti rezervasyonu

– Gerek duyulması halinde başka belgeler de talep edilebilmektedir.

ÜÇ AYDAN FAZLA BİR SÜREYLE ALMANYA’DA EĞİTİM ALACAK KİŞİLER

VİZE RANDEVU & ÜCRETİ

İDATA’dan 444 8493 nolu telefondan vize randevusu alınmaktadır. Almanya Konsolosluğu Vize randevu ücreti 14 TL’dir. Görüşme sırasında kredi kartıyla veya kurumun banka hesabına 1 gün öncesinde ödeme yaparak randevu alınabilmektedir.

VİZE HARCI

90 günü aşan vizelerde vize ücreti Konsoloslukta tahsil edilmektedir. Vize ücreti 60 Avro’dur. Bu ücret sadece nakit ve avro olarak ödenebilmektedir.

Almanya Vize Görüşmesinden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

– Vize başvuru formu teslim edildikten sonra Konsolosluk tarafından başvuru sahibine verilen belge/makbuz mutlaka saklanmalıdır. Kargo ya da posta ile evrak gönderimi yapılması gerektiğinde mutlaka bu belgenin/makbuzun bir örneğini de sunmak gerekecektir.

– Konsolosluk tarafından pasaportun teslimi veya geri gönderimi kargo aracılığı ile yapılabilmektedir. Bu durumunda Vize Bölümü’nün bahçesinde bulunan UPS KARGO firmasından başvuru sahibinin bir kargo zarfı alması gerekecektir. Bu zarfın bedeli yakın mesafeli adresler için 20 TL, uzak mesafedeki adresler içinse 27 TL’dir.

– Başvuru sahibi pasaportu teslim aldıktan sonra vizenizdeki tüm bilgilerin doğruluğunu ve alınan vize harcı ücretinin miktarını ilgili kısımdan mutlaka kontrol etmelidir. Başvuru sahibi şayet bu konuyla ilgili bir yanlışlık fark ederse, derhal gecikmeden Vize Bölümüne konuyu iletmelidir.

Almanya Vize Başvurusundan Önce Bilinmesi Gerekenler

– Sadece gerekli belgeler ile eksiksiz doldurulmuş vize başvuru formları işleme alınabilmektedir.

– Başvuru formunda özellikle Almanya’da kalınacak adres bilgisinin belirtilmiş olması gerekmektedir.

-Vize başvuru için başvuru sahibinin pasaportu son 10 yıldan daha eski olmalıdır. Pasaportun 10 yıldan eski olması veya 10 yıldan eski olan bir pasaportun süresinin uzatılmış olması yeterli olmayacaktır. Ayrıca pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve planlanan seyahat sonrası da en az 3 ay daha geçerli bir süreye sahip olması gerekmektedir.

– Vize başvurusu için istenen vesikalık resimler biyometrik özelliklere uygun olmalı, 6 aydan eski olmamalı ve 45×35 milimetre ebatlarında olmalıdır. Ayrıca başvuru sahibi baş örtüsüz, gözlerini kapatacak herhangi bir şey olmadan ve ön profilden bir resim çektirmelidir. Dini gerekçeyle baş örtüsüz resim çektirmek istemeyen başvuru sahipleri, gözlerinin önü kapatılmayacak bir şekilde de resim çektirebilirler.

– Hemen dil kursunu müteakip Almanya`da öğrenim görmek istiyorsanız, doğrudan öğrenci ve öğrenim vizesi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

– Mesleğiniz için bir kursa katılacaksanız, ayrıca tercümesiyle birlikte işverenin şu durumları teyit eden bir yazısı hazırlanmalıdır;

– Almanca bilgisinin mesleki gelişiminiz bakımından gerekli olduğu belirtilmeli ve O işyerinde çalışacağınız süre, pozisyon ve aylık kazancınız hakkında bilgiler içermelidir.