AMERİKA

Categories

Ulkeler

Amerika Birleşik Devletleri

-Başkent: Washington DC

– 50 Eyaletten oluşur

-Para birimi: ABD Doları, 1 dolar=100 sent

-En yaygın diller: İngilizce, İspanyolca

-Yüz ölçüm: 9.529.063 kilometrekare Rusya ve Kanada’dan sonra en büyük üçüncü ülke.

-Nüfus: 294 milyon (ABD Nüfus Bürosu, 2004) Çin ve Hindistan’dan sonra en kalabalık ülke tarihin her döneminde yüksek olan göç alma oranı devam etmektedir ve ABD nüfusunun %9.5’i başka bir ülkede doğmuştur.

–  Ortalama İnsan Ömrü: Genel 77 yıl, erkeklerde 74 yıl, kadınlarda 80 yıl (BM)

–  Etnik Dağılım: Beyaz ırk %78, Afrika kökenli Amerikalı %10, Latin kökenliler %8, Diğerleri %4

– Yıllık Büyüme Hızı : %1.02

–   Kişi Başına Düşen Yıllık Gelir: 37.610 $ (Dünya Bankası, 2003)

– Enflasyon Oranı : %2.6

– Ev Sahiplik Oranı: %68.1 (2001 verilerine göre)

–  Otomobil Sayısı: 221 milyon, %89’u

– Eğitim: Eğitim tüm ülkede 16 yaşına kadar zorunludur ve ücretsizdir. İki yıllık mesleki eğitimler sunan kolejler, 4 yıllık üniversiteler ve akademiler vardır.

– Okuma/Yazma oranı: %97

Düşleri Süsleyen Cümle: Amerika’da Üniversite! 

Üniversite eğitiminde en çok tercih edilen ülkelerden biri olan Amerika’da, binlerce yüksek öğrenim kurumu var. Bütçenize, zevkinize, hatta keyfinize göre okul bulmak mümkün. Ama bu tercihleri hangi kriterlere göre yapacağınızı, seçtiğiniz okula başvururken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, nasıl maddi destek bulabileceğinizi bilmiyorsanız, işte cevaplar!.

Amerikan Üniversitelerine Giriş Şartları

Amerika’da üniversiteler, öğrenime Ağustos sonlarında veya Eylül’ün ilk yarısında başlarlar. Ders yılı Mayıs’ta veya en geç Haziran başlarında biter. Öğrencinin ders yılı boyunca okula devamı mecburidir. Birçok üniversitede ders yılı sömester denen iki eşit kısma bölünmüştür. Ayrıca yaz dönemi vardır. Bir kısım üniversite de ise takvim yılı dört eşit kısma ayrılmıştır. Öğrenciler yaz dönemlerine katılıp katılmamakta serbesttirler.

Amerikan üniversitelerine giriş şartları içinde en önemlileri, öğrencinin bilgi düzeyi, akademik durumu, bilgi ve yetenek testlerinde aldığı sonuçlar, referans mektupları ve Amerika’da öğrenim ve geçim masraflarını karşılayabilmektir.

İngilizce Bilgi Düzeyi

Amerikan üniversitelerinde okumanın temel şartlarından bir tanesi, İngilizce dilini, dersleri bir Amerikalı öğrenci kadar anlayabilecek ve takip edebilecek ölçüde bilmektir. Çok iyi İngilizce bilmeyen öğrencinin, Amerika’daki herhangi bir lisans, yüksek lisans ya da doktora programına katılabilmesi mümkün değildir. İngilizce düzeyi TOEFL testi ile ölçülür.

Öğrencinin Akademik Durumu

Öğrencinin herhangi bir üniversiteye kabul edilebilmesi için daha önceki öğrenimi süresince başarılı olması gerekir. Örneğin, lisans öğrenimi için başvuran öğrenciden lise, yüksek lisans için başvuran öğrenciden üniversite derslerini ve notlarını gösteren transkriptler istenir. Birçok üniversite, kabul şartı olarak en az B (10 üzerinden 7.5 ya da 4 üzerinden 3) genel not ortalaması ister. Daha düşük not ortalaması ile öğrenci kabul eden başka birçok üniversite de vardır. Dereceye girmek de (örneğin 57 öğrenci içinde 4’üncü olmak) kabulde önemli rol oynar.

Bilgi ve Yetenek Testleri

Amerikan üniversitelerinde okumak isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen testlere girmeleri istenebilir.

Referans Mektupları

Amerikan üniversitelerine başvuran öğrencilerden istenen, genellikle öğrencinin hocaları tarafından yazılan, öğrencinin derslerdeki başarısını, sınıftaki tutumunu, kültürel ve sosyal faaliyetlerini, arkadaşlarıyla uyumunu vb. belirten ve öğrenciyi üniversiteye tavsiye eden belgelerdir.

Amerika’daki Masrafları Karşılayabilmek

Öğrenci yeterli maddi imkanı olduğunu bir banka mektubu ile ya da bir burs belgesi ile kanıtlamalıdır. Banka mektubu, bankadan alınan ve öğrencinin veya ailesinin o bankada belirli miktarda parası olduğunu belirten bir yazıdan ibarettir.

Eğitim ve Yaşam Maaliyeti

Amerika’da öğrenim masrafları normal olarak ve okuldan okula değişmek üzere,

Üniversite (yıllık)                    $5,000 – $30,000

Yaşam (yıllık)                         $11,000 – $19,000

 

Finansal Destek Bulmanın Yolları

Amerika’da bir kolej ya da üniversiteye kabul edilmek birçok uluslararası öğrencinin hayalidir. Ancak,  okul a kabul olmak sadece bir başlangıç. Ailenizin okulun maliyetini nasıl karşılayacağı, en az okula kabul olmak kadar önemlidir. Bu sebeple değerlendirdiğiniz okulların yabancı öğrencilere finansal destek verip vermediğini mutlaka öğrenin. Veriyor ise aday olabilmek için neler yapmanız gerekiyor? Birçok özel okul akademik olarak kuvvetli olan öğrencilere, cömert burslar vermektedir.

Amerikan üniversitelerinde eğitim görmenin maliyetleri şunları kapsar:

 • Başvuru ücreti,40 ila 60 $ arası olabilir.
 • Eğitim maliyeti 2 yıllık bir okulda 5.000 $ olabileceği gibi, 4 yıllık bir üniversitede yıllık 30.000 $’a kadar çıkabilir. Eğitim ücretleri genellikle yılda iki kez dönem başlarında ödenir.
 • Oda ve yemek maliyetleri.( Konaklama tipine göre değişir.)
 • Sağlık ve diş sigortası.(Amerika’da okuyan bütün yabancı öğrenciler için mecburidir.)
 • Seyahat maliyetleri. (en az bir gidiş dönüş uçak bileti, hava alanı okul ulaşımı içerir.) Yabancı öğrencilere ayrıca seyahat sigortası yaptırmaları da tavsiye edilir.
 • Ve eğitim boyunca yapılacak bağlantılı bütün masraflar.
 • Maliyet ile ilgili detaylı bilgi için, Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün (Institute of International Education) yayını olan Amerikan Eğitim Kurumlarının Maliyeti (Costs at U.S. Educational Institutions)adlı Amerika’daki bütün eğitim kurumlarının ve üniversitelerinin maliyetlerini listeleyen kaynaktan faydalanabilirsiniz. Bu kaynak Fullbright ofisleri ve Amerikan konsolosluklarında mevcuttur.

 

AMERİKA’DA YAŞAM MALİYETLERİ

Restoranlar Ortalama Fiyat aralığı
Et yemeği (Pahalı olmayan restoranlarda) 12.00 $ 10.00–18.00
2 kişilik et yemeği (3 çeşit yemek fiyatı)
(Orta pahalılıkta restoranlar)
50.00 $ 35.00–70.00
McDonalds ’ta standart Mc Meal menü fiyatı 7.00 $ 5.99–8.00
Yerel bira (0.5 litre fıçı fiyatı) 4.00 $ 3.00–5.00
İthal bira (0.33 litre fıçı fiyatı) 5.00 $ 4.00–7.00
Kapuçino 3.85 $ 3.00–5.00
Pepsi /Coca-Cola (0.33 litrelik kutu) 1.72 $ 1.25–2.00
Su (0.33 litrelik şişe) 1.38 $ 1.00–2.00

 

Ulaşım Ortalama Fiyat aralığı
Tek binişlik bilet (Yerel toplu taşıma için) 2.25 $ 1.50–2.75
Aylık toplu taşıma bileti 75.00 $ 42.00–100.00
Taksimetre açılış fiyatı (Gündüz tarifesi) 3.00 $ 2.50–5.00
1 kilometrede taksimetre tutarı (Gündüz tarifesi) 1.62 $ 1.24–2.50
Taksi bekletme süresi için fiyat (1 saatlik), (Gündüz tarifesi) 30.00 $ 20.00–40.00
Benzin (1 litre) 0.61 $ 0.52–0.75

AMERİKA ÖĞRENCİ VİZESİ

 • Vizelerde Online Başvuru yapılmaktadır
 • Vize ücreti 160 USD
 • Danışmanlık Hizmet Bedeli 100 Usd almaktadırlar
 • Konsolosluklar:İstanbul ve Adana-Büyükelçilik Ankara’da bulunmaktadır.
 • Vize alım süresi 2-3 gün sürüyor
 • Şahsen başvuru yapılıyor

 

GEREKLİ EVRAKLAR

F-1 Öğrenci Vizesi

F-1 vizesine sahip olan öğrenciler, ABD’ye öğrenci olarak giriş yapma ve ABD’de öğrenci oldukları süre boyunca kalma hakkına sahiptir.
F-1 vizesi ile ABD’ye giriş yapan bir öğrenci, ABD’de kalış hakkını koruyabilmesi için Akademik konularda (örneğin Üniversite Eğitimi) haftada en az 15 kredilikı, dil eğitiminde ise haftada en az 18 saatlik eğitim alması gerekir.

Vize Uzatımı

ABD’ye giriş yapacak olan Türk vatandaşları, I-94 adlı bir giriş formu doldurur. Bu form, ABD’ye giriş yapmadan hemen önce uçakta hostesler tarafından verilir. ABD’ye girişiniz esnasında pasaport kontrol memuru, bu formun bir kısmına ABD’den ayrılmanız gereken en son tarihi yazar ve bu parçayı pasaportunuza zımbalar. Pasaportunuza zımbalanan parçada çıkış tarihiniz kısmında D/S (Duration of Status) yazıyor ise, ABD’de öğrenci olarak eğitim aldığınız sürece kalabilirsiniz. Yani vizenizi uzatmanıza gerek yoktur.
Pasaportunuzda belli bir çıkış tarihi var ise veya bu süre içinde ABD’ye giriş çıkış yapacaksanız, o zaman Türkiye’de yeniden öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

I-20 Kabul Yazısı

F-1 öğrenci vizesi alacak olan öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları bir Amerikan eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten bir yazı almaları gerekir. Bu yazı, hangi kurumdan alınırsa alınsın belli bir formattadır. Bu hazır formattaki kabul yazısına I-20 denir. I-20 kabul mektubu, öğrenci vizesi alabilmeniz için gerekli ancak tek başına yeterli değildir. Bu yazıya ek olarak aşağıda açıklanan vize belgelerini de hazırlamanız gerekir.

Amerikan Vizesi Almak 

Amerikan vizesini alabilmenizde öncelikle sizin çok iyi bir maddi gücünüzün olup olmadığına bakılacaktır. Sizin ve ailenizin tüm nakit veya nakde kolay çevrilebilir taşınabilir varlığınızın toplamı tatmin edici olmalıdır. Aynı zamanda ailenizin aylık gelirinin sizin ABD’de rahatlıkla eğitim almanıza ve Türkiye’de geride kalan aile bireylerine rahatlıkla yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

ABD’de bir öğrencinin eğitimi ve yaşamsal ihtiyaçları için ihtiyaç duyacağı aylık nakit para en az 1000 dolardır. ABD’de 6 ay kalmayı planlayan birinin toplam 6000 dolar nakit varlık göstermesi tek başına yeterli değildir. ABD’de kalacağı toplam süre için yetecek miktarın bir kaç katı kadar toplam nakit göstermesi, bu parayı nasıl kazandığını ispat etmesi, kendisinin veya ailesinin mal varlığının Türkiye’destandart üstü bir yaşama yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

Maddi gücü yetersiz olanlar çok kısa bir süre için örneğin 1 aylığına dil okuluna kayıt olma yoluna gitmekte, bu şekilde az para göstererek vize almayı düşünmektedir. Bu tür düşüncelere vize görevlileri hiç yabancı değildir ve gerçek amacınızın farklı olduğunu anlamaları zor olmamaktadır. Çünkü 1 aylık bir eğitim, bir şeyler öğrenmek için çok kısa bir süredir.

ABD’ye bir şekilde yerleşmeyi planlayan veya ABD’de çalışarak eğitim görmeyi amaçlayanlara karşı Amerikan vize otoriteleri çok katı bir tutum içindedir. Bu neden ile eğitiminizi ABD’de çalışarak gerçekleştirme düşüncesindeyseniz, vize alma ihtimaliniz oldukça zayıftır.

Amerikan hükümeti, Amerika’daki işsizliği körükleyecek parasız öğrenci değil, aksine Amerikan ekonomisine Türkiye’den getireceği döviz ile katkıda bulunacak paralı öğrenci istemektedir.

Amacınızı Nasıl İspat Edebilirsiniz?
Vize görevlileri;

 • Sizin Türkiye ile aranızda sıkı sıkıya bağlar olduğuna
 • Amerika’da alacağınız eğitim ve kalışınız ile ilgili tüm masrafları ABD’de çalışmadan rahatlıkla karşılayabileceğinize
 • Bugüne kadar almış olduğunuz eğitimlerin nitelikli olduğuna
 • Amerika’da eğitim almanızın sizin için gerekli ve önemli olduğuna

inanmalıdır.

Bu amaç doğrultusunda sizden şu belgeler talep edilecektir:

 • Diplomanız ve onaylı fotokopisi
 • Öğrenci iseniz geçerli öğrenci belgesi aslı
 • Bugüne değin almış olduğunuz tüm sertifika ve/veya kurs bitirme belgeleri asılları
 • Sizin ve/veya ailenizin maddi durumunu ortaya koyan tüm resmi evraklar (Banka yazıları, banka hesap cüzdanları fotokopileri, sizin veya ailenizin sahibi olduğu ev, arsa, araba gibi taşınır veya taşınmaz tüm menkullerin tapu, ruhsat fotokopileri
 • Bir işyerinde çalışıyorsanız, maaş bordronuz ve işyerinden izinli ayrılıyorsanız izin yazınız
 • Anne-babanız çalışıyor ise, maaş bordroları
 • Vize başvurunuzda yararlı olduğuna inandığınız diğer finansal belgeler

 

Amerikan vizesi almak için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Yaşanan son terör olaylarından sonra ABD vize yetkilileri öğrencilerin şahsen başvurmalarını istemektedir.