AZERBAYCAN

Categories

Ulkeler

Azerbaycan

Azerbaycan Asya kıtasında, Transkafkasya’nın doğu kısmında yer almaktadır. İran güneyinde, Ermenistan batısında, Gürcistan kuzey batısında ve Dağıstan, Azerbaycan’ın komşu ülkelerindendir. Azerbaycan hazar denizinin doğusunda yer alır. Azerbaycan’ın kara sınırının uzunluğu 2.648km. Üç dağ sıralaması, ülkenin yeryüzü ölçümünün yüzde 40’ını kapsıyor.

Rakamlarla Azerbaycan:

Nüfus: 9.822.000

Başkent: Bakü

Alan: 86.600 Kilometre Kare

Resmi dil: Azerice

Din: İslam

Para birimi: Azerbaycan Manatı

Ortalama yaşam süresi: 72

Yaşam standartları: U.S. $ 3.700

Okuryazarlık yüzdesi: 97%

Azerbaycan da eğitim sistemi :

Amerika ‘da ve Avrupa’ da olduğu gibi, Azerbaycan ‘ın eğitim sistemi üç dereceli ve üç seviyeli: lisans, master, doktora. Azerbaycan’ın verdiği diplomalar en az 50 ülke de geçerli. Avrupa ve Asya’nın birleşiminde olan Azerbaycan Unesco ‘nun 2 oğrenim komitesine giriş yaptı: Avrupa komitesi (41 ülke) ve Asya komitesi (37 ülke). Bir çok üniversite, öğretim dili olarak ingilizceyi dünya iletişim ve bilgi dili olduğu için seçti. Yeterince İngilizce dil bilgisi olan öğrenci hemen 1 inci sinifa geçebiliyor.  Öğrencilerin TOEFL ‘da minimum 500 puan, veya İELTS de 6’nın üzerinde almaları gerekiyor veya okula başlamadan verilen testte en az 60% almak gerekmektedir.

Yüksek okullar:

Azerbaycan’da yüksek okullar: akademi, kurum, kolej, konservatuar diye geçer. Bu yüksek okullar B.A, M.Sc, doktora programları veya MBA programı düzenlerler.

Universite de ilk yıl: Bu öğretim 4 sene sürüyor ve lisans diplomasına hazırlıyor. Bu süreçte, öğrencilere beşeri bilimler ve doğal bilimler okutulmaktadır.

Universite 2. yıl: 2.etapta, Master’i almak 6 ay ve bir sene arasında süren bir serüvendir. Öğrenciler beşeri bilimler ve doğal bilimler hakkında detaylı ve profesyonel bilgiye sahip oluyorlar

Universite 3. yıl: Bu aşamada, Master’ın en iyi öğrencileri doktora ya kabul oluyorlar. Başarılı bir eğitimden sonra, doktora diplomasına sahip oluyorlar.

Sertifika programları:

Sertifika programları derecesiz bir eğitimdir. Sadece, bir mesleki veya belirli bir beceriyi elde etmek amacıyla kurulmuşlardır. Bazı kurumlar ve üniversiteler tarafından verilen bir eğitimdir.

Azerbaycan akademik sene:

Azerbaycan’da sene iki semester’a ayrılır, ilk semester Eylül’de başlar. Bazı kurslar Ocakta da başlar. Yaz okullarına da katılınabilir.

Azerbaycan’da eğitim ücreti:

Devlet ayrıca yüksek puanlarla üniversiteye giren yetenekli öğrencilerin eğitim ücretlerinde indirimlerden faydalanması için üniversitede ücretsiz yüksek öğrenim görebilir. Ayrıca burs veriliyor.

Azerbaycan’da yabancı öğrenciler:

Bu günlerde, dünyada ve eğitim konusunda Azerbaycan’ın yeri hızla büyüyor.

Değişik ülkelerden ve özellikle komşu ülkelerden yabancı öğrenciler Azerbaycan’ı okumak için seçiyor. Bazıları 2 semester’lik okullara dil eğitimi almak ve tecrübe edinmek için gidiyor. İngilizce yeterlilik sınavını geçenler hazırlık derslerinden muaf tutulabilirler, bu durum hangi üniversiteyi seçtiklerine bağlı.

Öğrenci vizesi hakkında bilgiler:

Öğrenciler kendi ülkelerindeki Azerbaycan büyükelçiliğine başvuru yapmaları gerekir. Kısa süreli vize 100$, uzun süreli öğrenci vizesi 200$. Öğretim kurumunun davetiye mektubu, okul ve mesken için para garantileri istenebilir.

Ek belgelerde istenebilir:

 • 1 adet resim
 • Pasaport fotokopisi
 • Devlet vergisi (20$)
 • Vize için başvuru formu

 

Öğrenci vizenin süresi okul süresidir. 4 yıllık okulsa, vize de 4 yıl için verilmekte.

Lisans programı: 4 yıl

Yüksek lisans programı: 2 yıl

Doktora: 3 yıl.

Oğrenci vizesi her yıl yenilenmelidir. Öğrencinin ülkesine döndüğü vakit, danışmanlık departmanına müracaat etmesi gerekir.

 

Yabancı öğrencinin geçici kaydı:

Okula giriş yaptıkları vakit ve 1 ay içinde yabancı öğrenciler kurul departmanına kayıtları için müracaat etmelidirler. Bunun için birkaç belge istenmekte:

 • 3 resim
 • Pasaport fotokopisi
 • Devlet vergisi.

 

Konaklama:

Yurt dışında yaşamayı planlayan öğrenciler için, konaklama en önemli husustur. Büyük şehirlerde yaşayacak yerler bulmak daha kolaydır özellikle Bakü’de. Öğrenciler oda kiralayarak bir ailenin yanında yaşamayı da tercih edebilirler. Öğrenci yurtlarından daha pahalı olsa, dil ve kültürü öğrenmenin en güzel şekli. Diğer bir alternatifse üniversitelerin yurtlarında konaklamak gibi görünüyor, genelde kampüslerin yanında bulunuyorlar ve bütün imkanlar sunuluyor.

Azerbaycan’daki yabancı öğrenciler için bilgi ve destek merkezleri:

Öğrenciler için bilgi ve destek merkezleri mevcut, destek hizmeti neleri içermektedir:

 • Vize kaydı
 • Geliş düzenlemeleri
 • Konaklama ve Aileye yerleştirme programları
 • Bireysel, finansal, hukuki sağlık ile ilgili, kültür hakkında bilgiler
 • Randevu düzenlemeleri, etkinlik program planlamaları
 • Belli nedenlerden dolayı öğretim sürelerini uzatma
 • Şehir hakkında bilgiler

Bu merkezler hafta içi açık olup, pazar günleri ve bayramlarda da açık bulunmakta, amaçları yabancılara rahat ve Azerbaycan a ilgili hissettirmektir.