FRANSA

Categories

Ulkeler

Fransa Hakkında

Fransa (Fransızca: France (Bu ses hakkında dinle) /fʁɑ̃s/), ya da resmî adıyla Fransız Cumhuriyeti (Fransızca: République française), ana kara toprakları Batı Avrupa’da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.

Fransa’nın 100 ili arasından 4’ü; Fransız Guyanası, Guadeloupe, Martinique ve Réunion denizaşırı topraklardır ve hepsi birlikte Fransa Cumhuriyeti’nin ve aynı zamanda Avrupa Birliği’nin birer parçasıdır. Kıta Fransasında yer alan iller ile eşit durumdadırlar. 26 bölge ve 100 ilin yanı sıra, Fransa Cumhuriyeti’nin 6 adet daha denizaşırı aidiyeti vardır.

Yüzölçümü: 544.000 kilometrekare

Nüfus: 56.184.000

Önemli şehirleri: Paris (Başkent), Marsilya, Lyon, Toulouse, Nice, Nantes, Strasbourg, Bordeaux

Dil

Fransa’nın tek resmî dili Fransızcadır ancak ülkede pek çok yerel dil, lehçe ve azınlık dili de yaygın olarak konuşulur. Bu dilleri konuşanlar çoğunlukla Fransızcayı da akıcı biçimde konuşan iki-dilli kimselerdir. Fransızca Avrupa Birliği’nin, Afrika Birliği’nin ve Birleşmiş Milletler’in de resmî dillerinden biridir.

Ulaşım

1978 yılı sonunda Fransa’da karayolu uzunluğu toplam 940 bin kilometredir. Bu karayollarının 40 bin kilometresi ulusal karayolu, geri kalanı tali karayollarından oluşmaktadır. Fransa’da devlet demiryolu uzunluğu 34.362 kilometredir. Paris metrosu 278 kilometredir. Fransa’da Air France, Uta ve Air inter adlı hava şirketleri vardır.

Fransa’da deniz ticaret filosunda toplam 20 milyon gross tonluk kapasiteye sahiptir. Belli başlı limanları Marsilya, Le Havre, Nantes, Bordeaux, Rouen’dir.

Ekonomi

Fransa, tarım ürünleri bolluğu ve çeşitliliği ile Avrupa Ekonomik Topluluğu içinde birinci sırada, süt ürünleri açısından da dünyada dördüncü sırada (nitekim Fransa tarım- besin sanayi ürünleri dışsatımında dünya ikincisidir) yer almasının yanı sıra, sanayisi de çok güçlü bir ülkedir.

Turizm

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü’nün verilerine göre 2012 yılında kaydedilen 83 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülke durumundadır.

Fransa’da Lisans ve Master Eğitimi

Fransa’da lisans eğitimi (Bac+3), üniversitelerde 6 sömestr (3 yıl) sürüyor. Her sömestr 30 kredi ders alan öğrenci 180 krediyi tamamlayarak mezun olabiliyor. 3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 4 sömestr (2 yıl) süren Master eğitimine (Bac+5) sınavsız bir şekilde, üniversitelere bireysel başvuru yaparak devam edebiliyor. Master süresince 120 kredilik eğitimini tamamlayan öğrenci Doktora programına başvurabiliyor ve 6 sömestr (3 yıl) süren doktora programını bitirmek için 180 kredilik eğitimi tamamlamak gerekiyor.

Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi, doktora yapacak öğrencilere yönelik olan araştırma (Master recherche) ve iş hayatına yönelik olan profesyonel (Master professionnel) bölümleri olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Master eğitiminin ilk yılı Master 1 (M1), ikinci yılı Master 2 (M2) olarak geçiyor. M1 programını tamamlayan öğrencilere M1 diploması veriliyor ve M2’ye geçmek için tekrar başvuru yapması gerekiyor.

Fransa’daki 3 senelik lisans eğitimi Türkiye’deki lisans eğitimine denk değil. Fransa’da üniversite (lisans) okuyup Türkiye’de Master yapmak isteyen öğrencilerin denklik almak için Türkiye’de bir yıl daha lisans okuması ya da Fransa’da M1 yapması gerekiyor. Ancak Fransa’daki Master 2 diploması, Türkiye’deki Master diplomasına denk geliyor.

Türkiye’de lisans sonrası Fransa’da Master

Lisans eğitimini Türkiye’de 8 sömestr (4 yıl) olarak tamamlayan öğrenciler, lisans eğitimi aldığı fakültede Master yapmak istediğinde direkt M2 programına başvuru yapabiliyor. Farklı fakültede Master yapmak için öncelikle M1’e başvurmak gerekiyor.

Fransız Üniversitelerinde Eğitim Sistemi

Fransa’da yüksek öğretim veren devlet üniversitelerinin yanı sıra devlet ya da özel kuruma bağlı, mesleki eğitim veren okullar da mevcut. Bunlara Grande école adı verilen prestijli okullar da dâhil. Fransa’da 83 devlet üniversitesi ve 200 kadar Grande école bulunuyor. Fransa, lisans ve yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilere oldukça geniş bir okul ve bölüm yelpazesi sunuyor.

Fransa’da eğitim yılı Türkiye’deki gibi 2 dönemden oluşuyor. Eylül/Ekim ayında başlayan ilk dönem Aralık ayına kadar devam ediyor. Ocakta başlayan ikinci dönemde eğitimler Nisan ayında bitiyor ancak dönem sonu sınavları Temmuz ayına kadar sürebiliyor.

Fransa’da eğitim dili Fransızca olduğu için lisans ya da yüksek lisans başvurularında B2 seviye Fransızca dil sertifikası isteniyor. Bazı okullarda beklenen seviye C1 olabiliyor. Ancak İngilizce eğitim veren özel okullar da mevcut. Bu kurumlar başvuru sürecinde İngilizce yeterlilik sertifikası talep ediyor.

Fransa’daki “Grande École”ler ve Uzmanlık Eğitimi Veren Özel Okullar

Lise eğitimini tamamlayan öğrenciler Grande école kurumlarında ya da uzmanlık eğitimi veren özel okullarda lisans ve yüksek lisans eğitimini üniversitelerdeki gibi toplamda 5 yılda tamamlıyor.

Bu alanda çok farklı eğitimler veren kurumlar bulunduğu için eğitim süreleri değişiklik gösteriyor. 3 ya da 4 yıllık lisans eğitiminden sonra 1 ya da 2 yıl Master eğitimi alınıyor. Yine okul ve bölüme göre mesleğe hazırlık eğitimi verilen 1 ya da 2 yıllık lisans öncesi eğitim de bu sürelere eklenebiliyor.

“École Normale Supérieure (ENS)”, “Institut d’Études Politiques (IEP)” gibi devlet kurumlarının yanı sıra moda, sinema, gastronomi, otelcilik gibi belli konularda uzmanlaşmaya yönelik eğitim veren özel kurumlar ya da işletme ve mühendislik alanında eğitim veren özel kurumlar da Grande Ecole kurumlarına dâhil.

Fransa’da Üniversite Seçimi

Yaşam koşulları, konaklama, iklim, burs olanakları da göz önünde bulundurularak seçilen üniversitelerin internet sitelerinde araştırma yaparak bölüm hakkında daha çok bilgi sahibi olunabilir. Çoğu üniversite internet sitesinde eğitim veren profesörlere, verilen derslere, sınav ve sınıf geçme sistemlerine, başvuru koşullarına dair bilgi bulundurur.

 

Fransa’da Lisans ve Yüksek Lisans Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Lise son sınıfta ya da lise mezunu olup lisans için Fransa’ya başvuru yapacaklar;
 • Liseden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması
 • Aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
 • Fransızca dil sertifikası (bazı Fransızca eğitim veren lise öğrencileri bu belgeden muaftır)
 • Motivasyon mektubu
 • Referans mektubu

Lisans son sınıfta ya da lisans mezunu olup yüksek lisans için Fransa’ya başvuru yapacaklar:

 • Üniversiteden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da mezuniyet belgesi/diploması
 • Lise diploması
 • Aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
 • Fransızca dil sertifikası (bazı Fransızca eğitim veren lise öğrencileri bu belgeden muaftır)
 • Motivasyon mektubu
 • Referans mektupları
 • Fransa’daki eğitimi sırasında yoğunlaşacağı çalışma konusunun tanıtımını içerek Projet de recherche Projet professionnel dosyası
 • Fransızca CV

* Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin Fransızca tercüme bürolarında noter tasdikli tercümelerinin hazırlanması gerekir

Fransa Öğrenci vizesi için gereken belgeler

Fransa’da lisans okumak ya da master yapmak için Fransa’ya gitmeden önce uzun dönem öğrenci vizesine başvurmak gerekiyor. Vize için gereken belgeler:

 • En az 18 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
 • Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • 3 adet yeni çekilmiş beyaz fonlu vesikalık fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt ya da kesin kayıt belgesi
 • Minimum geçim kaynaklarını gösteren belgeler (Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi, SGK belgeleri ), ailesinin masrafları üstleneceğine dair beyan ya da burs belgesi
 • Banka hesap cüzdanları
 • Türkiye’den alınmış en son diploma
 • İlk üç ay için konaklama bilgisi (otel rezervasyonu, yurt yetkilisinden yazılı bildiri, ev sahibinden yazılı beyan )
 • 18 yaşından küçükler için aileden alınan yetki belgesi
 • Doldurulmuş 2 adet uzun dönem vize başvuru formu
 • OFII (Office Français de l’Immigration et de l’Intégration) müracaat formu
 • OFII Visite Medicale formu
 • Tüm evrakların fotokopileri

Fransa öğrenci vizesi uzatma hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

OFII belgesi hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.

Fransa’da Üniversite Fiyatları

Fransa’da devlet kurumu olan üniversitelerin yıllık 200 ila 600 Euro arasında değişen harç bedeli bulunuyor. Kayıt sırasında zorunlu sağlık sigortası da yaptırmak gerekiyor. Bu sigortanın maliyeti de yıllık 250 Euro kadar. Kurum ve bölüme göre değişiklik gösteren Grande école ve özel okullar içinse yıllık ödenen ücret 300 ila 15.000 Euro arasında değişiklik gösteriyor.

Fransa Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

(90 günden kısa süreli kalışlar için)

En az 6 ay geçerlilik süresi olan pasaportunuz, varsa eski pasaportlarınız

Son 6 ay içinde çekilmiş, 2 adet fotoğrafınız (Fotoğrafın arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı ve fotoğrafın %50’sini kapsamalıdır. Gözler açık, ağız kapalı olmalı, gülümsenmemelidir.)

Pasaportunuzun 2,3,4,5,38 ve 60. sayfalarının birer fotokopisi

Daha önce Schengen vizesi aldıysanız ilgili vizenin fotokopisi

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

Vize ücreti 85 Euro (Euro para birimiyle direkt Vize Başvuru Merkezi’ne ödenecek)

Gideceğiniz eğitim kuruluşundan okul kabul belgesi (İdealist tarafından getirtilecektir.)

Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi

Öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminizden izninizin olduğunu belirten mektup.

Fransa’da kalacağınız sürece geçiminizi karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

Size ve/veya anne, baba, eş, kardeşe ait;

– Banka cüzdanları veya hesap hareketlerini gösterir banka ekstreleri

– Maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi)

– Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi

– Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri

Fransa’daki eğitim ve yaşam giderleriniz sizin tarafınızdan karşılanmayacaksa bu giderleri karşılayacak kişiden alınacak İngilizce veya Fransızca olarak yazılmış sponsor mektubu

Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi,vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)

Fransızca öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup

Vize başvuru formu

Uçak bileti rezervasyonu

18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvaffakatname

Seyahatinizin süresini kapsayan 30.000 Euro luk seyahat sigortası (İdealist tarafından düzenlenebilir)

(90 günden uzun süreli kalışlar için)

Veriliş tarihi 10 yıldan daha az ve geçerlilik süresi en az 15 ay olan pasaportunuz

Pasaportunuzun tüm dolu sayfalarının fotokopisi

Varsa eski pasaportlarınız

3 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğrafınız (Fotoğrafın arka fonu beyaz ve yüzünüz doğrudan fotoğraf makinesine bakar şekilde olmalı ve fotoğrafın %50’sini kapsamalıdır. Gözler açık, ağız kapalı olmalı, gülümsenmemelidir.)

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi

Vize ücreti

Gideceğiniz eğitim kuruluşundan okul kabul belgesi (İdealist tarafından getirtilecektir.)

Konaklanacak yerle ilgili bilgi

Öğrenciliğiniz devam etmiyorsa son diplomanızın fotokopisi

Öğrenciliğiniz devam ediyorsa öğrenci belgeniz. Tatil dönemi dışında yurtdışına gidecekseniz okulunuzdan alınmış, eğitiminizden izninizin olduğunu belirten mektup.

Fransa’da kalacağınız sürece geçiminizi karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

Size ve/veya anne, baba, eş, kardeşe ait;

– Banka cüzdanları veya hesap hareketlerini gösterir banka ekstreleri

– Maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi)

– Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi

– Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri

Fransa’daki eğitim ve yaşam giderleriniz sizin tarafınızdan karşılanmayacaksa bu giderleri karşılayacak kişiden alınacak İngilizce veya Fransızca olarak yazılmış sponsor mektubu

Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi,vergi levhası, imza sirküleri, kuruluş gazetesi eklenecektir.)

Fransızca öğrenmek için herhangi bir dil kursuna gittiyseniz aldığınız sertifikanın fotokopisi, sertifika almadıysanız kursa devam ettiğiniz tarihleri gösteren ve seviyenizi açıklayan bir mektup

Seyahatinizin süresini kapsayan 30.000 Euro luk seyahat sigortası (İdealist tarafından düzenlenebilir)

Vize başvuru formu (İdealist’te mevcuttur)

Campus France numaranız www.turquie.campusfrance.org ve Campüs France ücretinin yatırıldığına dair dekont

Uçak bileti rezervasyonu (İdealist tarafından yaptırılabilir)

18 yaşın altındaki öğrenciler için anne ve babadan alınmış, noter onaylı muvaffakatname

*Tüm evrakların fotokopileri ibraz edilmelidir.
*Vize bölümüne gitmeden önce dosyanızı Campus France tarafından onaylatınız