İNGİLTERE

Categories

Ulkeler

İngiltere

İngiltere Birleşik Krallık’ı meydana getiren dört ülkeden en büyük ve merkezî olanı. Avrupa’nın batısında, Büyük Britanya adasında bulunur. İngiltere halkına İngilizler denir. İngiltere adı günümüzde yaygın olarak uluslararası medyada ve zaman zaman da resmî düzeyde Birleşik Krallık veya Büyük Britanya anlamında kullanılır. İngiltere’nin başkenti Londra dır.

İklimi

Birleşik Krallık (İngiltere) iklimi, orta-enlem okyanus ikliminin özelliklerini taşımaktadır. İklim sınıflandırlması için bilimsel coğrafyacılar tarafından kullanılan terime göre [Birleşik Krallık iklimi Koppen iklim sınıflandırması ıskalası üzerinde Cfb olarak (yani Ç grubu “Astropikal iklim bölgesinde “ılıman okyanusyal iklim” olarak sınıflandırılır. Bu sınıf iklimde yazlar sıcak; kışlar soğukça ve tüm yıl içinde devamlı yağış olan bir iklim tipidir.

Ekonomisi

İngiltere ekonomisi dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir. Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olan ülke, dış ticaretinin önemli bir kısmını AET ve ABD ile yapar. İngiltere 60 milyonun üzerinde bir nüfusa, 2003 yılı verilerine göre 1.666 milyar $’lık bir milli gelire sahiptir.

Nüfus

İngiltere, Birleşik Krallığı oluşturan 4 ülkeden en geniş ve en kalabalık olandır. 60 milyondan fazla olan Birleşik Krallık nüfusunun %85’i (yaklaşık 50 milyon kişi) İngiltere’de yaşamaktadır.

Din

Halkın büyük bir kısmı üzerinde Anglikan kilisesi hâkimdir. İskoçya kilisesinin 1,3 milyon taraftarı vardır. 6 milyon civarında Katolik, Metodist ve Baptist mezhepleri de mevcuttur. Ayrıca Müslüman, Musevi ve Budist dinlerine mensup halk da vardır.

Dil

İngiltere’nin resmi dili bugün dünyanın geri kalanı tarafından da çokça konuşulmakta olan İngilizcedir.

Ekonomisi

İngiltere ekonomisi dünyanın en büyük dördüncü ekonomisidir. Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi olan ülke, dış ticaretinin önemli bir kısmını AET ve ABD ile yapar. İngiltere 60 milyonun üzerinde bir nüfusa, 2003 yılı verilerine göre 1.666 milyar $’lık bir milli gelire sahiptir.

Para Birimi

İngiltere’de kullanılan para birimi Büyük Britanya Poundudur, ayrıca Pound Sterling ya da basitçe Pound olarak kullanılmaktadır, Pound para biriminin sembolü £ dir ve uluslararası para kodu GBP dir.

Yaşam Şartları

Üniversite eğitimi 3 yıl, master programları ise genellikle 1 yıl sürelidir. İngiltere’deki yaşamınız için hazırladığınız bütçeye, okul masrafları haricinde beslenme, konaklama, giysi, sosyal aktiviteler için harcanacak tutarlar da eklenmelidir. İngiltere’de yaşam masrafları bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Londra, Oxford, Cambridge gibi büyük şehirlerde geçinme masrafı daha çok olsa da bu genelde öğrencinin yaşam tarzına bağlıdır. Okul ücretleri hariç ortalama öğrenci masrafının ayda £ 600 – £ 650 tutacağı tahmin edilir. Londra ve güneydoğu İngiltere’de bu miktar £ 800 – £ 850 arasında seyretmektedir.

Ortalama Yaşam Giderleri;

Kira ücreti ( Haftalık): £ 70 – £ 400
Aylık otobüs ücreti: £ 35
Yeme içme (Haftalık):£ 100 – £ 150
1 ekmek: £ 0,70
1 fincan kahve: £ 1,20
Çamaşır yıkama: £ 4– £ 6
Telefon kartları: £ 5 – £ 10 – £ 20
Gazete: 0,50 p – £1,20
Sinema biletleri :£ 4 – £ 7

Eğitim

İngiltere’nin en eski üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi çok uzun yıllar önce eğitime açılmıştır. Üniversite kitaplığında iki milyon civarında kitap bulunmaktadır. Diğer eski üniversitesi ise Oxford Üniversitesidir. Ayrıca 1440 yılında kurulan Eton Koleji eski okullardandır. İngiltere’de130 civarında üniversite bulunmaktadır ve bu üniversitelerin birçoğu dünya sıralamasında ilk 100’de yer alır.

Neden İngiltere‘de Eğitim
Köklü ve dinamik bir eğitim sistemine sahip olan İngiltere’de üniversite ve yüksekokullar, verdikleri eğitimin kalitesi ile ün yapmış ve saygınlık kazanmıştır. Bu kurumların verdikleri dereceler tüm dünyada tanınmaktadır.

İngiltere’deki üniversitelerden alınan diplomalar iş yaşamında başarının kapısını açan anahtarlardır. İngiltere’de yüksek standarda sahip bir eğitim aldığınız için, diplomanız işverene, konunuza vakıf olduğunuzun ve bu konu hakkında öğrenim görebilecek kadar iyi düzeyde İngilizce bildiğinizin garantisini verir.

İngiltere’deki üniversiteler, bireysel tercih ve ihtiyaçlarınıza mutlaka cevap verecek çok çeşitli programlar sunmaktadır. Size ne düşüneceğinizi değil nasıl düşünmeniz gerektiğini gösterecektir. Ayrıca sınıflarda alacağınız derslerin yanı sıra daha küçük gruplarda fikir alış verişi yapabilme şansınız olacaktır.

İngiltere, Avrupa’ya açılan kapıdır. Gerek İngiltere içerisinde gerek Avrupa’ya seyahat çok kolaydır. Böylece sadece İngiltere’deki değil aynı zamanda Avrupa’daki yaşam hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Türkiye’den sadece 3,5 saat uzaklıktasınız! İngiltere yıllardır her ırktan, dinden ve renkten insanları karşılamaya alışıktır. Bu kültür harmanı içinde yer alarak kendinizi geliştirme imkânınız olur. İngiltere’deki üniversitelere başvuru işlemleri kolaydır ve kota sistemi yoktur.

İngiltere’de Lisans Eğitimi

Sanıldığının aksine ABD ile kıyaslandığında İngiltere’de üniversite eğitimi çok daha uygun maliyetlidir ve lisans programı süresi sadece 3 yıldır. İngiltere’de üniversite eğitimine hazırlık olan Foundation (1 yıl) ve A Level (2 yıl) programları, öğrencilerin sıralamada başvurabilecekleri en iyi İngiliz üniversitelerden kabul almasını yardımcı olurken aynı zamanda İngiliz eğitim sistemine yüzde yüz adapte olmalarını sağlar.

Özellikle İngiltere’de Oxford Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesine girmek isteyen öğrenciler için A Level hazırlık programında gösterecekleri başarı büyük önem taşır.

İngiltere Üniversite Başvurusunda Gerekli Evraklar

Öncelikle akademik geçmişinizi gösteren evraklara ihtiyacınız olacaktır. Transkript ve diploma bunların başında gelir. Arkasından “statement of purpose” adı verilen niyet mektubu ve sizin hakkınızda başvuracağınız üniversitelere bilgi verebilecek iki öğretmenden referans istenir. IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden sonuç belgesi de istenmektedir. IELTS sınavında istenilen ortalama skor “6,0”, TOEFL sınavından istenen ortalama skor ise İngiltere genelinde “80”dir. Son olarak özgeçmişiniz ve pasaportunuzla birlikte başvuru evraklarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. ABD’de ise bu belgelere ek olarak özellikle iyi okullara başvurmak için SAT I ve SAT II sınavlarına girmeniz istenir. Bu da İngiltere’de üniversite başvurusunu daha kolay ve cazip hale getirmektedir.

İngiliz Üniversitelerinde belirtilen şartlı kabul sistemi

Şayet henüz bir IELTS skoruna sahip değilseniz paniklemenize gerek yok. Yukarıda belirtilen evraklar ile İngiltere üniversitelerine başvurabilirsiniz. Üniversiteler bu başvurunuzu değerlendirip, sizi akademik açıdan uygun gördükleri takdirde, şartlı kabul adını verdikleri “conditional admission” kağıdını yollayacaklardır. Bu sayede üniversitede yerinizi garanti edebilir ve size tanınan süre içerisinde istenilen IELTS  skorunu alabilirsiniz.

İngiltere’de Üniversite Maliyetleri

İngiltere’de ortalama üniversite ücreti 10.000 GBP’dir. Bu başvuracağınız bölüm ve üniversite ile alakalı olarak değişiklik gösterir. İngiltere’de konaklama ise seçtiğiniz şehre göre deişir, Londra içinde 6000 GBP ve Londra dışında 3500 GBP ‘dir.

Foundation & A Level: Üniversite Hazırlık Programları

Eğer herhangi bir lise veya özel kolejden mezun olduysanız ve İngilizce seviyeniz yeterli düzeyde değilse yapmanız gereken ilk şey öncelikle, İngiltere’de akademik dönem dil eğitimine katılmak olacaktır.

Şartları;

Bilindiği üzere İngiltere’de üniversite lisans derecesi 3 yıl, foundation programları ise bir yıl sürmektedir.  Toplam 4 yılda İngiltere’de iyi bir üniversiteden ve arzu ettiğiniz bir bölümden mezun olma şansına sahipsiniz Bir foundation programına başlamanız için sağlamanız gereken en önemli iki şart ise, iyi bir lise not ortalaması ( 3,00 ve üzeri) ve orta-üst seviye İngilizce dil bilgisidir (IELTS 5,0 – 5,5) .

Ücreti;

İngiltere üniversite hazırlık programlarının ücretleri ortalama 15.000 GBP’dir. Konaklamanız içinse ortalama 4000 GBP bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

İngiltere Yüksek Lisans

İngiltere dünyanın önde gelen eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmakla birlikte sunduğu  yenilikçi ve  iş dünyasına entegre edilmiş programları ile birçok uluslararası öğrencinin, kaliteli eğitimde tercih ettiği ülkelerin başında gelir.

Sanılanın aksine, ABD ile kıyaslandığında İngiltere’de yüksek lisans programlarının maliyeti  çok daha uygundur ve program süresi sadece 1 yıldır. İngiltere’de yüksek lisans programları tezli olarak sunulmakla birlikte başvuru aşaması yine ABD ile kıyaslandığında oldukça basit ve hızlıdır.

İngiltere Yüksek Lisans İçin Gerekli Evraklar

Akademik geçmişinizi gösteren evraklara ihtiyacınız olacaktır. Transkript ve diploma bunların başında gelir. Arkasından “statement of purpose” adı verilen niyet mektubu ve başvuracağınız üniversitelere sizin hakkınızda bilgi verebilecek iki akademisyenin veya bir akademisyen, bir işverenin referansı istenir. İngilizce bilginizi gösteren, IELTS veya TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan birinden sonuç belgesi de istenmektedir. IELTS sınavında istenilen ortalama skor “6,5”, TOEFL sınavından istenen ortalama skor ise İngiltere genelinde “90”’dır. Son olarak özgeçmişiniz ve pasaportunuzla birlikte başvuru evraklarınızı kolayca tamamlayabilirsiniz. ABD’de ise bu belgelere ek olarak en basit hali ile Türkiye’de ALES ile kıyaslayabileceğimiz GMAT ve GRE adı verilen sınavlara girmeniz istenmektedir. Bu da İngiltere’de üniversite başvurusunu daha kolay ve cazip hale getirmektedir.

Şartlı kabul sistemi

Henüz bir IELTS skoruna sahip değilseniz paniklemenize gerek yok. Yukarıda belirtilen evraklar ile İngiltere üniversitelerine başvurabilirsiniz. Üniversiteler bu başvurunuzu değerlendirip, sizi akademik açıdan uygun gördükleri takdirde şartlı kabul adını verdikleri “conditional admission” belgesini yollayacaklardır. Bu sayede üniversitede yerinizi garanti edebilir ve size tanınan süre içerisinde istenilen IELTS skorunu alabilirsiniz. Özellikle yüksek talep gören üniversiteler ve bölümlerde IELTS skorunu beklemeden şartlı kabul sisteminden faydalanarak başvurularınızı tamamlamanız size önemli bir avantaj sağlayacaktır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Maliyetleri

İngiltere’de yüksek lisans programlarının ortalama ücreti 12.000 GBP’dir. Bu tutar, seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre değişiklik gösterir. Konaklama maliyetlerinin ise Londra dışında bir üniversite kampüsü için ortalama 3500 GBP, Londra içinde ise 6000 GBP olarak düşünülmesi gerekir.