İTALYA

Categories

Ulkeler

İtalya Hakkında

Resmi adıyla “İtalya Cumhuriyeti”, İngilizce “Italy”, İtalyanca “Italia”.

İtalya bayrağı, Fransız imparatoru Napolyon tarafından tasarlanmıştır. Bayraktaki yeşil umudu, beyaz kaderi, kırmızı de hayırseverliği temsil eder. Ancak meşhur İtalyan mutfağından dolayı yeşil rengin rokayı, beyazın mozarella peynirini ve kırmızının domatesi simgelediği de söylenir.

Güney Avrupa’da, çizmeye benzer şekliyle İtalya Yarımadası üzerinde yer alır. Akdeniz’in en büyük iki adası olan Sicilya ve Sardunya İtalya’ya aittir.Fransa, İsviçre, Avusturya, Slovenya komşularıdır. Alp Dağları ülkenin kuzey sınırında, İsviçre ile İtalya arasında yer alır. İtalya 20 bölgeye ayrılmıştır ve toplamda 109 il vardır.

En fazla nüfus, başkent Roma’dadır.

Ülkenin metropolleri Milano, Roma, Napoli ve Torino’dur.

Ülke nüfusunun çoğunu yerliler yani İtalyanlar oluştururken; çoktan aza doğru, Romenler, Mağripler, Arnavutlar, Çinliler, Ukraynalılar, Asyalılar (Çinliler hariç), Latin Amerikalılar ve Afrikalılar ve diğer ırklar ülke nüfusunun diğer kalemlerini oluşturmaktadır.

Hristiyanlığın Katolik mezhebi İtalya’daki en yaygın inançtır.

İslam, Yahudilik, Hinduizm, Budizm gibi inanışlar da ülkede mevcuttur.

Resmi dili İtalyanca

2012 verilerine göre ülke nüfusu yaklaşık 61 milyon

Ülke yüzölçümü 301.230 km2

Para birimi EURO’dur. KIsaltılmışı EUR şeklindedir.

Ülkenin iklim özellikleri bölgelere göre çeşitlidir. Genel olarak ülkede Akdeniz iklimi görülür. Özellikle kış ayları boyunca yüksek yerler soğuk, yağışlı ve çoğu zaman da karlı olur. Bunun yanında kıyı kesimlerinde ise ılıman kışlar ile ılık ve yağışsız yazlar geçirilir.

Ekonomi

Uluslararası Para Fonu’nun verilerine göre İtalya, 2008 yılında dünyanın en büyük yedinci, Avrupa’nın ve Avrupa Birliği’nin ise dördüncü ekonomisidir. Ülkenin kuzeyinde gelişmiş bir sanayi ile köklü ve zengin özel şirketler öne çıkarken, ülkenin güney kesimleri devlet destekli tarım ve ufak çaplı sanayi alanları ile ayakta durmaktadır. Ülke moda, marka ve araba üretimi konusunda ünlüdür.Fiat, Ferrari, Alfa Romeo, Lamborghini İtalya’nın dünyaca ünlü araba markalarıdır.Dolce&Gabbana, Versace, Valentino, Armani, Robert Cavalli, Benetton ve Prada en ünlü moda-tekstil markalarıdır.İtalya dünya sıralamasında en çok ziyaret edilen beşinci ülke, turizmden en çok kazanan dördüncü ülkedir. (WTO, 2009)

İtalya’da Üniversite Eğitimi

Avrupa’nın coğrafyası, iklimi, yemekleri, tarihi, sanat ve kültürüyle en çok turist ve öğrenci çeken ülkelerinden biri olan İtalya; Fransa, İsviçre, Liechtenstein, Avusturya ve Slovenya’yla sınır komşusudur. İtalya Avrupa Birliği üyesidir ve Shengen vize bölgesi içinde bulunur.

İtalya’da Eğitim Sistemi

İtalya’da yüksek öğretim çoğu ülkede olduğu gibi ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarından oluşur. Yüksek öğretim veren 58 devlet üniversitesi, 17 özel üniversite bulunmaktadır.

3 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler bakalorya ya da denk bir dereceyle mezun olur. Yüksek lisans 2 yıl, doktora 3 yıl sürmektedir.

İtalya’da eğitim yılı çoğunlukla 2 dönemden oluşur. İlk dönem eylül/eküm ayında başlar ve aralık/ocak ayında sona erer. İkinci dönemse şubat-temmuz arasındadır.
İtalya’da Lisans Eğitimi

İtalya’da öğrencilerin liseden sonra yüksek öğretimin ilk ayağı olan lisans eğitimine devam etmek için üç seçeneği vardır; mühendislik ve mimarlık eğitimi veren teknik üniversiteler, sanat ve müzik eğitimi veren okullar, üniversite eğitimi veren okullar. Bu kurumlar kendi idari statülerini belirleyebilmektedir ancak çoğu 3 yıllık lisans eğitimi sonunda öğrencilerini BA derecesiyle ya da ona denk olan seviyeyle mezun eder.

180 kredilik lisans sonunda mezun olan öğrenciler profesyonelleşmek istediği alanda Master okuma imkânına sahiptir. Türkiye’de lisans eğitimi 4 yıl (240 kredi) sürdüğü için İtalya’da lisans okuyan öğrencinin Türkiye’de Master yapmak için lisans denkliği alması gerekir. Bu denklik İtalya’da bir sene Master ya da Türkiye’de bir sene lisans eğitimiyle sağlanabilir.

İtalya’da eğitim dili İtalyancadır ve üniversite başvurularında İtalyanca dil sertifikası istenir. Ancak İngilizce yeterlilik sertifikasıyla başvurulan, eğitim dili İngilizce olan okullar ve bölümler de vardır.

 

ECampus Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayın.

İtalya’ya Lisans Başvurusu

İtalya’da yalnızca 12 yıllık zorunlu eğitimini tamamlamış kişiler lisans başvurusu yapabilir. İstediği bölümü belirleyen öğrenci, üniversite araştırması yapar. Başvurmak istenen okulla bağlantı kurularak yabancı öğrenci kontenjanı ve başvuru koşulları öğrenilir. Okuldan başvuru yapılabileceğine dair onay alındıktan sonra İtalyan Başkonsolosluğu ya da Büyükelçiliğine ön-başvuru yapılır. Başkonsolosluk ya da Büyükelçilik tarafından seçilen üniversiteye başvuru yapılır.

Üniversite Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • Liseden alınmış son sınıfta olduğunu gösteren belge ya da lise diploması/mezuniyet belgesi (denkliği İtalyan Başkonsolosluğu tarafından onaylanmalıdır)
 • Başvuru formu
 • Öğrencinin lisede aldığı dersleri ve notlarını gösteren transkript
 • İtalyanca dil sertifikası
 • İngilizce eğitim veren kurumlara başvuranlar için TEOFL ya da IELTS sonucu
 • İki vesikalık fotoğraf
 • Pasaport

* Başvuru için verilecek tüm Türkçe belgelerin İtalyancaya çevrilmesi, İtalyan Büyükelçiliği tarafından onaylanması gerekmektedir.

Üniversite Başvuru Tarihleri

İtalya’da üniversite okumak için İtalyan Başkonsolosluğuna ya da Büyükelçiliğine en geç mayıs ayına kadar başvuru yapılmalıdır. Öğrencilerin başvurularının onaylanıp onaylanmadığı Ağustos ayında büyükelçilik tarafından açıklanır.

Eğer ihtiyaç varsa öğrenciler eylül ayında İtalyanca sınavına alınır.

Kabul edilen öğrencilerden Türkiye’de yükseköğretim seçme ve yerleştirme sınavına girmemiş olanların bir başvuru sınavına girmesi gerekebilir. Bu sınavlar ya ulusal düzeyde, ya üniversite düzeyindedir. Türkiye’de sınava giren öğrencilerin de barajı geçmesi gerekir.

İtalya Öğrenci vizesi için gereken belgeler

İtalya’da 90 günden daha uzun süre konaklaması gereken kişilerin uzun süreli vizeye başvurması gerekiyor. Öğrenci vizesi için gereken belgeler:

 • İtalya dönüşünden sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi olan pasaport
 • Pasaportun işlenmiş sayfalarının fotokopisi
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize ücreti
 • Başvuruyu kabul eden okuldan alınmış ön kayıt belgesi
 • Eğitim programının masraflarını karşılayacağına dair teminat ya da burs belgeleri
 • Türkiye’den alınmış en son diploma
 • Konaklama masraflarının karşılanacağına dair teminatlar
 • Konaklanacak yere dair otel rezervasyonu ya da İtalya’da ikamet eden, yanında kalınacak kişinin beyanı
 • Uçak rezervasyonu
 • Sigorta poliçesi
 • Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize talep formu

İtalya’da Öğrenciler İçin Çalışma İzni

İtalya’ya uzun dönem öğrenci vizesiyle giden kişilerin haftalık 20 saate kadar çalışma izni bulunmaktadır. Mezun olan öğrenciler, 1 yıl daha iş aramak için oturma iznine başvurma hakkına sahiptir.

İTALYA ÖĞRENCİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ ANA BELGELER

 • Pasaport: Vize bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerli pasaport(Varsa eski pasaportlarınız ) Pasaportunuzun 1-4 arasındaki sayfaların, uzatmaların, en son sayfa ve içindeki tüm vizelerin fotokopisi
 • Vize başvuru form.
 • Fotoğraf: 1 adet yeni çekilmiş fotoğraf
 • Uçuş Detaylarınız Vize Bölümü size vize vereceğini duyurduktan sonra biletin aslını görmek isteyebilir ancak önceden biletinizi almanızı tavsiye etmiyoruz.
 • Vize başvuru ücreti ödenmesi
 • Okul kabul belgesi: Gideceğiniz eğitim kuruluşundan alınmış olan; program bedelini, nerede kalacağınızı, konaklamanızın bedelini, haftada kaç saat ders alacağınızı ve programınızın hangi tarihler arasında olacağını gösterir kabul belgesi. ( Okul ücretinizin ödeme dekontu belgelere eklenmelidir.)
 • Öğrenciyseniz; Okul veya üniversiteye kayıt belgesi
 • İtalyanca eğitim alınmışsa, seviye tespit belgesi
 • Kalınacak süre 90 günü geçmiyor ise, söz konusu süreyi kapsayan sağlık sigortası. 90 günün üzerinde bir kalış süresi halinde, sigorta İtalya’dan da yapılabilir. Bu durumda, bu yükümlülüğün İtalya’da yerine getirileceğini belirten bir yazı.
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise, başvuran kişinin ancak bir yurt ya da okulun yatakhanesinde ya da İtalya’da yasal olarak oturan bir kişinin yanında kalması ile mümkündür. Bu durumda misafir eden kurumun ya da kişinin hukuki sorumluluğu üstlenmesi gerekir.(Ayrıca Ebeveynlerin noter tasdikli muvafakat namesi de gerekir.)
 • Başvuru Sahibinin; Kredi kartı hesap ekstreleri ve kredi kartının sadece ön yüzünün fotokopisi  ve Seyahat çekleri – İtalya’da açılmış bir cari hesap – İtalya’dan banka garantisi – İtalya’da geçerli banka çeki
 • Aile’nin; öğrencinin İtalya’da kalacağı süre zarfında, ailenin tüm giderlerini karşılayacaklarını onaylayan yazı – Banka hesap cüzdanları( son 3 aylık hesap hareketleri görünmelidir ) kredi kartı hesap ekstreleri, gayrimenkul tapuları –