KANADA

Categories

Ulkeler

Kanada

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülkedir. Kanada’nın başkenti Ottawa ‘ dır. Ülke, hem Frankofon  hem de İngiliz Milletler Topluluğuna bağlıdır.

Kanada çağdaş ve teknolojik olarak ilerlemiş bir ülkedir ve fosil yakıt kaynakları, nükleer enerji üretimi ve hidroelektrik güç üretim imkânları ile enerji bakımından genelde kendine yeterlidir. Ekonomisi geleneksel olarak yüksek miktarlardaki doğal kaynaklarına dayalıdır.

Güney komşusu ABD’nin onda biri nüfusu ile  Kanada’ nın ekonomik gücünün de onda biri olması beklenirken; gerçekte bu orandan daha fazladır.

Federal Hükûmet

Kanada parlamenter demokrasi ve anayasal monarşi ile yönetilen bir federasyondur. Devlet Başkanı ve hükümdarı “Kanada Kraliçesi” sıfatı ile Kraliçe II. Elizabeth ‘dir.

Kraliçe’nin Kanada’daki temsilcisi Genel Vali’dir ve genellikle emekli olmuş eski politikacılar veya diğer seçkin Kanadalılar arasından Başbakan önerisiyle Kraliçe tarafından atanır.

Eyalet ve Bölgeler

Kanada 10 eyalet ve 3 bölgeye ayrılmıştır. Eyaletlerin federal yönetimden geniş oranda özerkliği varsa da bölgelerin bağımsızlığı daha azdır.

Eyaletler, Kanada ‘ nın sosyal programlarının çoğundan (örneğin sağlık sistemi, eğitim ve refah) sorumlu dur ve toplamda federal hükûmetten daha fazla gelir toplarlar. Federal hükûmetin politikalarından muaf tutulabilirler, ancak bu federal gelirlerden alınan payın kaybı riskini de taşır. Ceza kanunları kesinlikle federal hükûmetin sorumluluğu altında olan az sayıdaki alanlardan biridir ve suç ve ceza Kanada’nın çoğunda tek biçimlidir.

Ekonomisi

Varlıklı ve yüksek teknolojiye sahip endüstriyel bir toplum olarak Kanada bugün, serbest pazar merkezli ekonomik sistemi, üretim modelleriyle ve yüksek yaşam standartları ile A.B.D ‘ ye çok benzer.

Dünya Savaşı’ndan bu yana imalat, madencilik ve hizmet sektörlerindeki artış Kanada’yı kırsal ekonomiden endüstriyel ve şehirsel bir toplum haline getirdi. Enerji üretimi bakımından kendine yeterli olan Kanada’nın doğu kıyısında ve batıdaki üç eyaletinde zengin doğal gaz yatakları ve fazlaca diğer doğal kaynakları bulunmaktadır.

Demografi (nüfus)

2011 Kanada nüfus sayımı sonuçlarına göre toplam nüfus 33.476.688 kişi oldu. Birleşmiş Milletler tahminlerine göre 2015 yılında Kanada’nın Nüfusu 35.939.927. Bu nüfusuyla Kanada, dünyanın 38. kalabalık ve Kuzey Amerika 3. kalabalık ülkesidir.

Din

Kanada’da, diğer çoğu Amerika ülkelerinde olduğu gibi, en yaygın din Hristiyanlık ‘tır. En yaygın mezhep, Katolik tir . Katolikler nüfusun %42’sini oluştururlar. İkinci sırada, %40’lık oran ile Protestanlar gelir. Buna karşılık, Kanada nüfusu nun % 23. 9 ‘u ise, herhangi bir dine inanmamaktadır.

Diller

Kanada’nın iki resmî dili vardır: İngilizce ve Fransızca. 7 Temmuz 1969’da Kanada federal devletinin tümünde Fransızca ve İngilizce eşit kabul edildi

İklimi

Kanada iklimi her zaman bir tartışma konusudur. Dünya, Kanada’yı hep soğuk bir yer olarak tahayyül etmiştir. Her ne kadar bu doğru ise de – sıcaklığın -25 dereceye kadar düşmesi olağandır- sıcaklıklar yıl içerisinde değişir ve Kanada, en az soğuk günleri kadar sıcak yaz günleri yaşar.

Kanada’da, iklimi İstanbul ile benzerlik gösteren Vancouver ‘dan, 70. Kuzey paralelin sürekli buzlarla kaplı bölgelerine, British Columbia’nın batı kıyılarındaki verimli bitki örtülerine kadar pek çok farklı iklim bölgesi mevcuttur. Bununla beraber, Kanada’nın ABD ile sınır bölgeleri boyunca uzanan kesimlerinde dört mevsim yaşanmaktadır.

Para Birimi

Kanada doları, Kanada’da kullanılan para birimidir. Yalnızca $ işaretiyle veya diğer dolar para birimlerinden ayırmak için C$ ile gösterilmektedir. Bir Kanada doları, 100 sentten oluşmaktadır.

Yaşam Şartları

Amerika’nın komşusu olan Kanada en çok sağlık personeli, petrol mühendisi ve akademisyene ihtiyaç duyuyor. En az lise mezunu ve meslek sahibiyseniz kurasız Kanada vatandaşı olabilirsiniz.

BM raporuna göre Kanada dünyada yaşam standartlarının en iyi olduğu ülke. Kanada’ya yerleşmek için Amerika’da olduğu gibi bir kura sistemi yok fakat başvuru ücreti daha yüksek. Eğer istenilen şartlara sahipseniz, 550 Kanada Doları karşılığında başvuru yapabilirsiniz.

Kanada’yı cazip kılan unsurlardan biri de Amerika’ya vize olmaması. Kanada’dan Amerika’ya geçmeniz için ehliyetinizi göstermeniz yeterli olacaktır.

Her yıl 200 ile 250 bin kişiye kapılarını açan bu ülke kozmopolit bi yapıya sahip olduğu için göçmenlik asla söz konusu değil. Din, dil, ırk gözetmeksizin insanlara barış içinde yaşama olanağı sağlıyor.

*Kanada’da ortalama günlük ve aylık masraflardan bazıları şu şekildedir:

–        Aylık internet 25 Kanada Doları

–        Restoranda bir kişilik ortalama yemek ücreti 10-20 Kanada Doları

–        Aylık sağlık sigortası kişi başına 54 Kanada Doları

–        Şehiriçi toplu ulaşım araçlarının tümü için geçerli aylık otobüs pasosu 110 Kanada Doları (öğrenciler için indirim söz konusudur.)

–        Aylık ev telefonu şehiriçi ücretsiz olup 25 Kanada Doları

–        Sinema 8-12 Kanada Doları

–        Şehir merkezinde tek yatak odalı bir ev yaklaşık 1000 Kanada Dolarından başlar ve bu ücret şehir dışına çıkıldıkça yükselir.

–        Aylık mutfak masrafı bir kişi için ortalama 150-200 Kanada Doları

Kanada’da Community College (ön-lisans) Eğitimi

Kanada’da üniversite okumak isteyen öğrenciler dört senelik lisans eğitimine doğrudan başlayabilecekleri gibi kabul şartları daha esnek olan, iki ve üç senelik eğitim veren community college’lerden bir tanesiyle eğitimlerine başlayabilirler. Kanada’da üniversite eğitimi için ekonomik bir rota olan Community College’lerin giriş şartları da dört senelik okullara kıyasla daha esnektir. Genellikle ‘College, Institute, Insitute of Technology, Technical College’ gibi isimler taşıyabilen bu okullarda okul harçları da daha ekonomiktir. Kanada’da 130’dan fazla Community College’de öğrenciler normal okullara kıyasla daha ekonomik rakamlara üniversite eğitimi alabilirler. Kanada community  college’lerinde az sayıda da olsa lisans programları ve lisansüstü sertifika ve diploma programları da sunulmaktadır.

Kanada’da Lisans Eğitimi

Kanada eğitim sistemi yapı olarak ABD’ye çok benzer. Kanada’da eğitim sistemini bir merkezden yöneten tek bir kurum yoktur. Kanada’da lise sonrası eğitim kurumları başlıca iki ana bölüme ayrılır: Üniversiteler ve sanat-teknik yüksekokulları. Üniversiteler akademik ve mesleki eğitim verir ve öğrencilere lisans ve üzeri diploma dereceleri kazandırır: (BA, BSc, MA, MSc, PhD, vs.). Sanat ve teknik yüksekokulları ise çeşitli sanat dallarında ve teknoloji alanlarında sertifika ve diploma programları sunar ve iş eğitimi verirler. Üniversiteler ve yüksekokullar arasında bir konumda bulunan çok sayıda üniversite yüksekokul bulunmaktadır. Bunlar diploma vermektedirler fakat lisansüstü programlara (master ve doktora) sahip değillerdir.

Kanada’da Üniversite Hazırlık Eğitimi

Kanada üniversiteleri İngilizce konuşulan ülkeler arasında kategori olarak en seçici olanlarını oluşturur. Her üniversite kendi giriş şartlarını belirlediği için öğrencileri bireysel olarak değerlendirir. Daha önceki eğitimi ve diplomalarının denkliğini inceler. Ulusal bir üniversite giriş sınavı yoktur. Başvuru şartları kurumlara göre değişmektedir. Ancak aranan genel şartlar şu şekildedir:

– Okulun eğitim diline göre İngilizce ya da Fransızca ’ ya çevrilmiş şekilde akademik transkriptler/not çizelgeleri

– Kanada orta öğreniminin muadili bir öğrenimi tamamlamış olmak. Bazı okullar öğrencilerin gerekli akademik temele sahip olmasını temin için belirli dersleri almış olma zorunluluğuna sahiptir.

– İngilizce yada Fransızca (okulun eğitim diline göre) yetkinlik göstergesi olarak standart dil testlerinden belirli puanlar almış olmak. Mesela TOEFL’dan en az 79/80IBT yada IELTS ’ den 6.5 gibi..

– Öğrencilerin en az 18 yaşında olmaları gerekir. Bazı okullar yetişkin öğrencileri de kabul eder.

Kanada’da Master Eğitimi

Kanada yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için de gözde bir ülkedir. Her yıl dünya genelinden 150 binden fazla uluslararası öğrenci bu ülkenin yükseköğretim sisteminin prestij ve kalitesini yaşamak için Kanada’yı tercih etmektedir. Kanada’da toplamda 100’e yakın üniversitede hemen her alanda yüksek lisans programı bulmak mümkündür. Kanada üniversiteleri tarafından sunulan yüksek lisans programları hem gelenek hem de modern yaklaşımları harmanlayarak öğretim kalitesi ve araştırma imkanlarının harika bir kombinasyonunu üretmektedir.

Konaklama Giderleri

Yurtlar konaklama için ekonomik bir seçenek olabilir. Yurtlarda başlıca ihtiyaçlar (tuvalet, banyo, mutfak) ortak kullanımdadır. Fiyatlar günlük olarak hesaplanır ve ücretler diğer konaklama seçeneklerinden daha düşüktür. Yurtlarda gecelik konaklama ücreti 10 – 20 Kanada Doları arasındadır.

Bir eğitim yılı boyunca kampüs içindeki ya da yakınlarındaki yurtlarda konaklamanın bedeli ortalama  3000 – 7500 Kanada Doları arasında değişmektedir.

Ulaşım Giderleri

Son derece kapsamlı ve gelişmiş olan toplu taşıma araçları tramvay, otobüs, metro  şehir içi ulaşımında tercih edilmektedir. Aylık öğrenci pasonuzla tüm toplu taşımacılık araçlarını kullanabilirsiniz. Ulaşım giderlerine bir örnek olarak;

-Şehir içi otobüs bileti tek yönlü 2-3 Kanada Doları

-Kanada da aylık ortalama ulaşım masrafı 50 Kanada Doları olarak Düşünülebilir.

1. Vancouver

Bu tarz benzetmeler genelde itici olur ama Vancouver için Kanada’nın Los Angeles’ı, bağlı bulunduğu British Columbia eyaleti için de Kanada’nın Kaliforniya’sı diyebiliriz. Çünkü bu bölge Kanada’nın en yumuşak iklimine sahip, Kaliforniya gibi Pasifik okyanusu kıyılarında ve Vancouver’ın Kitsilano plajı tıpkı Los Angeles ve Holywood gibi ünlülerin ve ünlü olmak isteyenlerin doluştukları bir yer.

2. Montreal

Burada 17. yüzyıldan kalma Avrupa mimarisi ile gökdelenler, dün ile bugün, Avrupa ile Amerika, İngilizce ile Fransızca iç içe. Montreal için rahatlıkla Kuzey Amerika’nın en kozmopolit ve en etkileyici şehirlerinden birisi denilebilir. Boulevard Saint-Laurent bölgesi dünyanın sayılı alışveriş bölgelerinden biri konumunda, geceleri ise tam bir parti cennetine dönüşüyor.

3. Banff

Kanada KayalıK Dağları’nın eteklerinde yer alan bu ufak kasaba hem doğa severler hem de lüks düşkünleri için biçilmiş kaftan. Doğa sporları yaptıktan sonra lüks spa tesisleri ve otellerde kendinizi şımartmak, restoranlarda bizon bifteğini tatmak mümkün.

4. Toronto

Vancouver için Los Angeles demiştik, Toronto ise pek çok kişi tarafından “New York’un İsveçliler tarafından kurulmuş hali” olarak tanımlanıyor. Bu tanımla anlatılmak istenen şey Toronto’nun en az New York kadar büyük ve kozmopolit ancak daha düzenli, trafiği daha sakin, suç oranı daha düşük bir şehir olduğu. Kentte Çinlilerin, Korelilerin, Yunanlıların kendi mahalleleri var. Buraları dolaşarak aynı şehir içinde dünya turu yapmış gibi olmak ve değişik mutfakları tatmak mümkün. Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da kültür, sanat, eğlence, macera, alışveriş, kısaca arayacağınız herşey var. Ülkenin en önemli müzelerinin, sanat galerilerinin, tiyatrolarının da bruada toplandığını söylemeye gerek yok.

5. Quebec City

Avrupa turuna parası yetmeyen Amerikalılar Quebec’e geliyor çünkü burası 17. ve 18. yüzyıl Avrupa mimarisi, taze baget ekmeğin kokusunun şehri sardığı Fransız fırınları, cafeleri, bira imalathaneleri, sokaklarda yankılanan Fransızca diyalogları ile Avrupa şehirlerini aratmıyor. Quebec iki dilli Kanada’nın Fransızca konuşulan kısmının merkezi.

6. Whistler

Macera arayanlar için adres burası. Snowboard, kayak, bungee jumping, hepsi burada. Şık mağazalar ve restoranlar da cabası.

7. Victoria ve Vancouver Adası

Montreal ve Quebec nasıl ülkenin Fransız mirasının görülebildiği yerler ise Vancouver adasında yer alan güzel şehir Victoria da herşeyiyle İngiliz mirasını yansıtıyor. Mimarisi ve kültürü ile İngiliz kraliyet zarafetini yaşatan Victoria aynı zamanda ülkenin deniz tatili merkezi. Pasifik kıyısında Kanada’nın en güneyde ve en ılıman bölgesi olan Vancouver adası Kanadalı ve Amerikalı turistlerle dolup taşıyor. Adada üzüm bağlarını, şaraphaneleri ziyaret etmek ve tekne turlarıyla balinaları görmek de mümkün. Ilıman iklimi ile bölge emeklilerin de gözdesi.

8. Niagara Şelaleleri

Bu doğa harikasının kıyısında kurulmuş Niagara Falls şehri balayı çiftleri, lüks otelleri, casinoları ile Kanada’nın en önemli turizm merkezlerinden birisi.

9. Ottawa

Kanada’nın başkenti Montreal ya da Toronto kadar büyük ya da Quebec City kadar tarihi değil ama ufak bir şehir olduğu için kolay gezilebiliyor, samimi ve şirin atmosferi ile kendini sevdiriyor, bahar aylarında parklarında açan laleler ile renkleniyor.

KANADA EĞİTİM VİZESİ

 • Vizelerde Online Başvuru yapılmaktadır
 • Vize ücreti 150 CAD(Kanada doları)(VFS GLOBAL aracılı ile)
 • Konsolosluklar:İstanbul ve Ankara
 • Vize alım süresi 10-15 gün
 • Vekaleten başvuru oluyor.
 • Ödeme Direk Banka Şubesinden yapılarak Orijinal dekontu alınmak sureti ile yapılmalıdır.
  Garanti Bankası ıban(TR35 0006 2000 1810 0009 0912 87)

 

GEREKLİ BELGELER

 • Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi
 • Vize ücreti orijinal dekontu(Yalnızca kanada doları olarak Garanti bankası şubesine yatırılır.
 • Geçerli orijinal Pasaport
 • Öğrenci İzni Başvuru formu:Online olarak doğru bilgilerler doldurulmuş ve imzalanmış barkod sayfasıyla beraber.
 • 2 adet fotoğraf :Standartlara uygun olmalı,arka fon beyaz yüz görünür net.
 • Aile bilgi formu(ımm 5645)

Diğer Formlar:Gerekli durumlarda kullanılır.

(ımm 5257)Schedule 1 formu

(ımm 5476)Temsil kullanım formu

(ımm 5409)Eş yada partner formu

(ımm5646)Vasi tayin formu

 • Kabul mektubu(Eğitim almak istediği kurum tarafından başvuru sahibi adına olmalıdır)
 • Burs ve maddi kaynaklar ile ilgili evraklar(Burs veya eğitim giderleri için maddi kaynaklar gösterir evraklar
 • Başvuru sahibinin gelir belgeleri :Kanada’da eğitim süresi boyunca yeterli olabilecek düzeyde gelir gösterilebilecek evraklar)
 • * Vukuatlı Aile Nüfus Kaydı ( İlgili nüfus müdürlüklerinden Anne,Baba, Çocuk ve Kardeşlere ait bilgilerin yer aldığı nüfus bilgileri yer almalıdır )
 • * Arşivli Sabıka Kayıdı ( Adliyeden veya E-Devlet Şifresi kullanılarak temin edilebilmektedir . 16 Yaşın Altındaki Çocuklar için gerekli değildir )
 • Öğrenci durum belgesi(Türkiye’deki okulundan öğrenci olduğunu gösterir belge)
 • Muvafakatname(18 yaşından küçük anne veya babası yada her ikisi olmadan seyehat edecek çocuklar için noter onaylı yazı)

 

Not: Kanada Büyükelçiliğindeki  vize yetkililerinin tamamı Türkçe bilmemekte olup SUNULAN evrakların İngilizce’ye çevrilmesi gerekmektedir. Evrakların İngilizceye çevrilmemesi durumunda Vize Değerlendirmesi olumsuz sonuç doğurmaktadır. Çeviri işlemleri merkezimizde Hizmet bedeli dahilinde ÜCRETSİZ  yapılmaktadır.