MAKEDONYA

Makedonya

Makedonya Cumhuriyeti Balkan Yarımadasında yer alan bir devlet. Güneyinde Yunanistan, doğusunda Bulgaristan, batısında Arnavutluk, kuzeyinde ise Sırbistan-Karadağ’ın yer alır. Başkenti Üsküp olan ülkenin Yüzölçümü 25.713 km2, nüfusu 4.760.000, resmi dili Makedonca.

Makedonya Fiziki Yapı

Fiziki Yapı Makedonya, fiziki olarak, tektonik yer değiştirmelerin gençleştirdiği çok yaşlı yükseltilerle kaplı dağlık bir araziye sahiptir. Orta Vardar Vadisinin iki yakası boyunca uzanan Makedonya topraklarını 2000 metreyi geçen Sar Planina, Pelisten ve Osogova dağları engebelendirir. Ohri, Dorian ve Prespa göllerinin büyük bir bölümü ülke sınırları içinde kalır. En önemli akarsuları İncekara ve Vardar nehirleridir.

Makedonya İklim

İklim Ülke toprakları genelde engebeli araziden meydana geldiğinden kara iklimi hakimdir. Yazları sıcak ve kurak, kışları da soğuk geçer.

Makedonyada Nufüs ve Sosyal Hayat

Ülke nüfûsu 2.050.000 olup, nüfus yoğunluğu 79’dur. Sınır belirlemeleri yüzünden halk önemli ölçüde yer değiştirmesinden dolayı yirmi sene süren göçlerden dolayı, nüfus hızla azalmıştır. Ülke nüfûsu yeni yeni artmaya başlamıştır. Nüfûsun % 53.9’u kentlerde, % 46.1’i kırsal kesimde yaşar. Karışık milletlerin yaşadığı ülkede nüfûsun % 67’sini Makedon, % 19.8’ini Arnavut, % 4.5’ini Türk, % 2.3’ünü Sırp, % 2.3’ünü Çingene, % 2.1’ini Boşnak ve % 2’sini de diğer milletler meydana getirir.

Halkın büyük kısmı Hıristiyandır. Ayrıca küçük bir Yahûdi cemaati ile çok sayıda Müslüman vardır. Başlıca şehirleri, Üsküp, Tetova, Kumanova ve Bilda’dır.

Makedonya Ekonomi

Makedonya Para Birimi Dinar’dır.Makedonya Üniversiteleri Üsküpte Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri vardır. Öğrenciler diğer Makedonya bankalarında da hesap açtırabilirler. Makedonya ekonomisi tarım ve sanayiye dayalıdır. Ayrıca ormancılık, madencilik ekonomide önemli yer tutar. İyi bir şekilde sulanan ovalar Avrupa’nın adeta sebze ve meyve ambarıdır. Başlıca tarım ürünleri buğday, üzüm, mısır, patates, pamuk, tütün, haşhaş, susam, pirinç ve eriktir. Dağlık kesimlerde hayvancılık yaygın olarak yapılır. Koyun, sığır, domuz ve tavuk en çok beslenen hayvanlardır. Göllerde balıkçılık yapılır.

Ülke topraklarında bulunan bakır, kurşun, çinko, kaolin, dolomit, jips, kireçtaşı, demir, gümüş çıkarılarak işlenir. Elektrik enerjisini, İnce karasu Irmağı üzerinde bulunan santrallerden sağlanır.

Makedonya’da ulaşım daha çok karayolu ile sağlanır. Karayollarının uzunluğu 10.591 km’dir. ayrıca 693 km’lik bir demiryolu ile bir hava alanı vardır.

Makedonya’da Din

Makedonya Cumhuriyeti’nde en yaygın din 84.7% ile Makedon Ortodoks Kilisesi’ne bağlı Ortodoksluk, 13.3% ile en yaygın ikinci din İslam’dır. Makedonya Cumhuriyeti oran açısından Türkiye, Azerbaycan, Almanya, Fransa, İngiltere, Avusturya, Hollanda, Belçika Bulgaristan, Arnavutluk ve Bosna-Hersek’den sonra Avrupa’daki en büyük Müslüman nüfusu barındırır.

Makedonya Öğrenci Hayatı

Makedonya’da Eğitim gören öğrenciler veya eğitim almaya gidecek öğrenciler yurtlar eski ve kullanışsız olduğu için kiralık dayalı döşeli ev tutarak evlerde yaşamaktadırlar. Makedonya’da Eğitim almak Balkanların eğitim sektöründe en ucuz eğitim veren ülke olması nedeniyle tercih sebebi haline gelmektedir. Birçok öğrenci mühendislik eğitimi almaktadır, eğitim dili Makedonca’dır. Makedonya üniversitelerine eğitim almak için geliyorsanız ilk araştırmanız ve sormanız gereken gideceğiniz üniversitenin Türkiye tarafından tanınıp tanınmadığı olacaktır. Bazı özel üniversiteleri Türkiye tanımamaktadır. Makedonya’da kira ücretleri ortalama 150 – 250 Euro arasında değişmektedir. Bu fiyatlar kişiden kişiye ve tutulacak evin lüksüne, semtine ve bulunduğu konuma göre değişmektedir Öğrencilerin defter ve kitap giderleri ortalama 30 Euro civarındadır.  Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. Birçok yeşillik içinde kafeleriyle, restoranlarıyla ve doğal görünümüyle Makedonya sade ve yaşanılabilinir bir ülkedir. Öğrenciler dersleri ezbere dayalı değil tamimiyle laboratuvarlar eşliğinde görsele dayalı eğitim almaktadırlar. Makedonya’da yaşamanın diğer cazip yanı ise birçok kişinin Türkçe bilmesidir. Çok rahat öğrenciler Türkiye’de yaşıyormuş gibi hayatlarını sürdürmektedirler. Makedonya’da Üniversite Eğitimi ile ilgili diğer makalelerimize sitemizi bulabilirsiniz.

Makedonya Üniversiteleri beslenme giderleri 200-250 € arasındadır. Makedonya Üniversiteleri  alan öğrenciler gıda malzemelerini marketlerden temin etmektedirler. Makedonya Üniversiteleri yurtların yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır. Makedonya Üniversiteleri’nin kampüs yurtları bulunmaktadır. Yalnız her üniversite yabancı öğrencilere yurt imkanı sağlamamaktadır. Makedonya Üniversiteleri Yurtların fiyatları 60-150 € arasındadır. Makedonya Üniversiteleri  alan öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte Makedonya Üniversiteleri ev kiralayabilirler.

Makedonya üniversiteleri öğrenci ulaşımı için aylık abone kartı kullanmaktadır. Makedonya üniversitelerine ulaşım dolmuş ve otobüs ile yapılmaktadır. Makedonya üniversiteleri ve yurtları arasında ulaşım sıkıntısı yoktur.

Makedonya Üniversiteleri Eğitim

Makedonya üniversiteleri Avrupa standartlarında eğitim vermektedir. Makedonya Üniversiteleri diplomaları Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Makedonya üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Makedonya Üniversiteleri hukuk fakülteleri diplomalarının geçerliliği için öğrenciler Türkiye’de okutulan bazı fark dersleri almaktadır.

Makedonya üniversiteleri bölümleri eğitimi için Lise veya meslek lisesi diploması yeterlidir. Makedonya üniversiteleri meslek lisesi veya lise diploma derecesi farkı gözetmeden okumak isteyen öğrencilere onay vermektedir. Makedonya üniversiteleri bölümleri için öğrencilerin lise diploma derecelerinin hiçbir önemi yoktur.

Makedonya üniversiteleri bölümleri eğitim için LGS – LYS sınav şartı aranmamaktadır. Makedonya üniversiteleri bölümleri okumak için lise diploması yeterlidir. Makedonya üniversiteleri taban puanları yoktur.

Makedonya üniversiteleri bölümleri bazıları Türkçe, İngilizce, Makedonca dillerinde eğitim verilmektedir.

Makedonya Üniversiteleri ücretleri diğer ülkelerdeki üniversite fiyatlarından daha düşüktür. Makedonya Üniversiteleri ücretleri bölümlerine göre değişmektedir.

Makedonya Üniversiteleri ücretleri 1000-4000 Euro arasında değişmektedir.

Makedonya Üniversiteleri fiyatları Makedonca tıp bölümünde 1000 – 3000 arasında değişmektedir. Türkçe Diş Hekimliği Fakültesi 4000 Euro, Türkçe Eczacılık Fakültesi 4000 Euro, Türkçe Hukuk Fakültesi 2500 Euro, Türkçe Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi 2500 Euro’dur.

 

Makedonya Üniversiteleri lisans tamamlama

Türkiye’de 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları kendi bölümlerinde Makedonya Üniversiteleri lisans tamamlama programına katılabilirler. Meslek yüksekokulu mezunları önce Makedonya Üniversiteleri üniversite hazırlık dil eğitimi almaları gerekir. Yurtdışındaki diğer lisans tamamlama programları için eğitim uzmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Makedonya Üniversiteleri  Başvuruları

Makedonya

Makedonya Üniversiteleri  Başvuru ve Kayıt Belgeleri

Tüm belgeler Valilik veya kaymakamlık’ta  apostil yapılmalıdır.

LİSE DİPLOMASI; Lise Diploması aslı ve Noterden tasdikli sureti, vilayet makamından apostilli.

PASAPORT FOTOKOPİSİ; Pasaportun resimli olan bölümün fotokopisi. (En az 2 yıl süreli )

TRANSKRIPT; Lise Not Dökümü 1.2.3.4 Dönemi Yıl Sonu notlarını gösteren belge vilayet makamından apostilli

SAĞLIK RAPORU;  Devlet hastanelerinden veya Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu, ve HIV negatif ibaresi yer almalıdır. Sağlık müdürlüğü onaylı resimli ve vilayet makamından apostilli

NÜFUS KAYIT ÖRNEĞİ; Nüfus müdürlüğünden alınacak. Vilayet makamından apostilli

FOTOGRAF; 7 Adet vesikalık resim arka zemini beyaz olması gerekir.

ADLİ SİCİL KAYDI; Vilayet makamından apostilli

TAAHÜTNAME; Yurtdışında eğitim göreceği süre boyunca eğitim ve yaşam masraflarını karşılayacağına dair noterden belge. Vilayet makamından apostilli

Öğrenci olabilmek için öğrenci vizesi almak gerekmektedir. Aksi halde eğitimlerini tamamlayamadan ülkeden çıkmak durumunda kalınacak ve çeşitli zorluklar yaşanacaktır. Konsolosluk en az 21 gün içinde öğrenci oturum başvurusunu değerlendirmekte ve oturuma izin vermektedir. Bu işlemler için gereken belgeler;

1 – Vize Talep Formu (Makedonya Konsolosluğu vize departmanına hitaben dilekçe)

2 – Öğrenci Belgesi (Okuldan yeni tarihli olmalı)

3 – Eğitim Planı

4 – Dil Bildiğine Dair Belge

5 – Noterden Öğrenci Velisinden Taahhütname

6 – Kira Kontratı

7 – Form 2

8 – Sağlık Sigortası (Seyahat Süresini Kapsayan)

9 – Sabıka Kaydı

10 – En Az 15 Aylık Pasaport Fotokopisi (Noterden)

11 – 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (Arka Fonu Beyaz, Yeni Çekilmiş ve Rötuşlanmamış Olmalı)

Bunların dışında gerek duyulan hallerde kişilerden; banka hesap kanıtı, vekalet, teminat, davet mektubu, sponsor, sağlık raporu, seyahat belgesi de istenebilir. 18 yaşını doldurmamış ise; anne ve babadan Makedonya’ya seyahat edebilmesi için muvafakat name istenmektedir. Ayrıca eğer anne veya babanın eski veya yeni Makedonya vizesi varsa fotokopileri de eklenmelidir.