POLONYA

Categories

Ulkeler

Polonya Cumhuriyeti

Orta Avrupa’da bulunan ve Avrupa’nın gelişen yüzü olan Polonya, Almanya’nın doğusunda, Rusya’nın kuzeybatısında ve Baltık Denizi’nin güneyinde bulunmaktadır.

Ülke 312.679 km²’lik yüzölçümüyle Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Ayrıca yaklaşık 38 milyonluk nüfusuyla da dünya sıralamasında en kalabalık 33. Ülke konumundadır.

İklim

Sıcaklık durumu ise farklılık gösterebiliyor Polonya’da. Bir gece  +10 derece iken hemen 1-2 saat sonrasında -15 derece olabilir. Kışın -25 dereceyi görmeniz çok mümkün. Yaz aylarında ise en yüksek +27 derece olabiliyor(istisnalar haricinde).

Din

Avrupa’nın en dindar ülkesi olduğu söylenmektedir. Polonyalıların %90’ı Katolik olduğunu belirtmektedir.

Ekonomi

Geçiş süreci ekonomileri arasında bir başarı örneği olarak öne çıkan Polonya, 1990 yılından beri istikrarlı bir ekonomik liberalizasyon politikası izliyor. 2004 yılının Mayıs ayında Avrupa Birliği’ne(AB) üye olan Polonya’nın Avrupa Birliği ülkelerine olan ihracatında yaşanan artış ülkenin büyümesine katkıda bulunmuştur.

Polonya’da Eğitim

Polonya’da üniversite eğitimi, Avrupa’nın son yıllarda parlayan yıldızı olan Polonya, güçlü ekonomik yapısı, eğitim standartlarının yüksekliği, öğrencilere sağladığı İngilizce üniversite ve ekonomik yaşam giderleri ile her geçen gün daha fazla öğrencinin dikkatini çekmektedir.

Polonya Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

Üniversite sınavında isteğiniz bölümü kazanamadıysanız veya hedefinizde yurtdışında ve uygun fiyata, yüksek eğitim kalitesine sahip, YÖK denkliği bulunan bir üniversitede, dilediğiniz bölümde İngilizce veya Lehçe olarak eğitim almaksa, Polonya sizin için ilk tercih demektir.

Polonya Üniversite Başvuru Şartları

Polonya üniversite başvuru ve kabul şartları, Polonya’da Türkiye denkliği bulunan bir üniversiteye başvuru yapabilmeniz için lise diplomanız yeterli olmaktadır. Türkiye’de üniversite sınavına girmenize gerek olmadan Polonya’da üniversite okuyabilirsiniz. Okullara başvuru yapabilmeniz için tek istenilen başvuru yapacağınız bölümün alanıyla ilgili 9. sınıf derslerinizin 1 olmaması gerekmektedir.

Lise Transkript Notunuz

Polonya üniversiteleri başvuru yapan adayların transkript notu için bir sınırı bulunmamaktadır. İstenilen bir not ortalamasına olmamakla birlikte tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki lise transkript puanınızın 60 puan ve üzeri olması kabul alabilmeniz için gereken alt limittir.

Polonya’da Üniversite Başvuru için yaş sınırı

Polonya’daki üniversitelerde lisan eğitimi almak için başvuru yapacak adayların 25 yaş ve altında olması istenmektedir. 25 yaşın üzerinde kalan adayların vize almaları zor olmaktadır.

Polonya Üniversiteleri Başvuru Tarihleri

Polonya üniversiteleri başvuru tarihleri İngilizce veya Lehçe hazırlık okuyacak ya da bölüm derslerine başlayacak öğrencilere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çoğu üniversite Ekim ayında eğitime başlarken, bazı üniversiteler öğrencilere Şubat ayında İngilizce hazırlık, Lehçe hazırlık ve bazı eğitim programlarında başlama şansı da sunmaktadır. Şubat ayı başlangıç için başvurular da Ekim ayında başlamaktadır.

Kontenjan sıkıntısı yaşamak istemeyen, evrak işlemlerinin yetiştirmeye çalışırken zaman sıkıntı olmasın isteyen öğrenciler bu tarihler itibarı ile işlemlerini başlatarak oluşabilecek olumsuz durumları bertaraf edebilmektedir.

Polonya Üniversite Ücretleri

Kaliteli eğitiminin yanında ekonomik yaşam şartları ve okul ücretleri olan Polonya, üniversite eğitiminde tercih edilmesi bir çok neden sunuyor. 1 yıllık üniversite eğitiminin okul, konaklama, yaşam masrafları gibi giderlerin toplamı ortalama 9000 Eur olan Polonya’da Türkiye’de yapacağınız masraflardan çok daha ekonomik bir şekilde okuyabilirsiniz.

Polonya’da üniversite yaşam maliyeti,  üniversite eğitimi Türkiye’de ki üniversite eğitimiyle maliyet bakımından neredeyse aynı özel üniversitelerden daha ekonomiktir. Polonya, Avrupa’da eğitim kalitesi ve ekonomik olması nedeniyle en ideal ülkelerden birisidir. Üniversitelerin yıllık ücretleri de en az konaklama ve yaşam maliyetleri kadar ekonomiktir.

Polonya’da tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümlerde toplam maliyet 20.000 Eur ya kadar çıkabilmektedir.

Polonya’da Üniversite Burs alma imkanı

Üniversite eğitiminizin ilk senesinden sonra okulların büyük bir çoğunluğu öğrencilerine %100 e varan burs sağlamaktadırlar. Bu sayede eğitiminizin geriye kalan kısmını ücretsiz olarak alma şansınız oluyor.

Polonya Dünya Sıralamasında ilk 10’da

Kaliteli ve başarılı üniversiteleriyle dünya sıralamasında ilk 10 içerisinde yer alan Polonya, mezunlarının çalıştığı yönetici pozisyonlarıyla biliniyor. Çok disiplinli olan Polonya eğitim sistemi bir o kadarda başarılıdır.

Bu üniversiteler; Mühendislik, Ziraat, Tıp, Ekonomi Vb alanlarda eğitim veren dünyaca ünlü üniversiteler olmasını yanı sıra yaratıcı ve sanatsal çalışmaları, temel ve uygulamalı araştırmaları ile öğrencilerine eğitim vermektedir.

Polonya İngilizce Hazırlık

Polonya üniversitelerinde İngilizce eğitim ve Lehçe eğitim alabilirsiniz. Lisans derslerine katılacak kadar dil yeterliliğiniz olduğunu İngilizce için TOEFL veya IELTS gibi dil sınavlarından yeterli puanı alarak kanıtlayabilirsiniz. Eğer dil seviyeniz yeterli değilse üniversitelerin İngilizce veya Lehçe hazırlık sınıflarında okuyabilirsiniz.

Polonya’da İngilizce dil eğitimi; İlkokuldan itibaren öğrencilere sunduğu eğitim kalitesi, olanaklar ve gerek dil eğitimine, gerek akademik eğitime bakış açısı ile Avrupa’da üniversite için en çok tercih edilen ülkelerden olan Polonya’da öğrenciler liseden mezun olduklarında İngilizce dil seviyeleri  Upper – Intermediate ve Advance arasında olmaktadır. Bu sebepten ötürü üniversitede İngilizce bölüm okumak isteyen Polonyalı öğrenciler hazırlık okumamaktadır. Türkiye gibi liseden mezun olunduğunda genellikle akademik seviyede İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler üniversitelerin sunduğu hazırlık programına katılıp gerekli seviyeye geldiklerinde bölüme geçiş yapabilmektedir.

Polonya’da üniversite eğitimi  alabilmek için B2 seviyesinde İngilizce bilmek yeterli olmaktadır. Üniversiteler de İngilizce dil eğitimini genellikle Elementary seviyesinden başlatmakta ve Upper – Intermediate seviyesine kadar devam ettirmektedir. Ülkede yabancı öğrenciler için yalnızca dil eğitimi veren ve üniversitelere bağlı olmayan dil kursları da bulunmaktadır ancak üniversitelerin hazırlık sınıflarında eğitim almak çok daha iyi bir seçenektir.

Polonya Üniversite Bölümleri

Polonya’daki üniversiteler oldukça geniş bölüm seçenekleri sunmaktadır. Tıp, diş hekimliği, inşaat mühendisliği, mimarlık, makine ve bilgisayar mühendisliği, ekonomi, finans, yabancı diller, psikoloji ve daha bir çok bölüm için Polonya’daki üniversitelere başvuru yapabilirsiniz.

Polonya’da üniversite bölümleri, hayallerini kurduğunuz bölümlerden Türkiye’de yapılan sınavlardan, lise çıkış alanlarınızdan ve özel üniversitelerin yüksek maliyetlerinden dolayı vazgeçmek zorunda değilsiniz! Polonya gibi Türkiye maliyetlerinde okuyabileceğiniz, YÖK tanınırlığı olan üniversitelerde eğitiminizi tamamlayabilir; bu eğitim sonunda Mavi Diploma ( Avrupa Birliği ülkelerinden alınan ) sahibi olabilir ve devamında istediğiniz bir Avrupa Birliği ülkesinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Polonya’da üniversite bölümleri; Türkiye’deki gibi çok çeşitli sektörlerden ve uzmanlık alanlarından oluşmaktadır. Türk öğrenciler tarafından en çok tercih edilen bölümlerden bahsetmek gerekirse;

Polonya’da Tıp Eğitimi

Gelecekte doktor, eczacı veya diş hekimi olmak isteyen ve yeterli derece alt yapısı olmayan öğrenciler, öncesinde pre-med ( medikal hazırlık ) okuyarak tıp eğitimi alabilirler. Genelleme yapılacak olursa Polonya’da; tıp, diş hekimliği, hemşirelik bölümleri yıllık 8,000 ile 10,000 Euro arası; fizyoterapi bölümü 1,000 ile 3,500 Euro arası değişmektedir.

Polonya’da Mühendislik Eğitimi

Polonya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, birçok Polonya üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır. Teknik bölümlerin ücretleri senelik 3,500 ile 9,000 Euro arasında değişmektedir.

Polonya’da Psikoloji Eğitimi

Polonya’da en çok tercih edilen bölümlerden bir diğeri de; Türkiye’de de oldukça talep gören psikoloji bölümüdür. Psikoloji bölümünün ücretleri senelik ortalama 3,000 ile 4,500 Euro arası değişmektedir.

Vize Türü : Polonya Öğrenci Vizesi

Belge Listesi :

 • En Az Altı Ay Geçerliliği Olan Pasaport
 • İki Adet Yeni Çekilmiş Arka Fonu Beyaz Fotoğraf
 • Vize Başvuru Sahibi Tarafından İmzalanmış Polonya Vize Başvuru Formu
 • Anne – Baba Tarafından Polonya Başkonsolosluğu Dikkatine Tarih Aralığını Seyahat Amacını Belirten İmzalı Dilekçe
 • Öğrenim Amaçlı Başvurularda Öğrenci Kabul Belgeleri
 • Öğrenim Gördüğüne Dair Öğrenci Belgesi
 • Anne – Baba Çalışıyorsa Şirket Evrakları Maddi Durum Belgeleri Gayrimenkul Tapu ve Banka Cüzdanı Fotokopisi
 • Asgari 30,000 euro Teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
 • Otel Rezervasyonu yada Davet Mektubu
 • Polonya Uçak Bileti Rezervasyonu
 • Geçerli Pasaportun Sayfalarının Foto kopyası

Vize İşlem Süresi : – İş Günü

Polonya

Not : Yeşil Pasaport Sahiplerinden Polonyaya Seyahatlerinde Vize İstenmiyor.

*Konsolosluk verilen belgelerin dışında ek evrak talep edebilir.