ÜRDÜN

Categories

Ulkeler

Ürdün Tarihi

Ürdün insanlık tarihinin ilk yıllarından bu yana insanlığın öneli konak yerlerinden biri olmuştur. Bu topraklarda, milletler, devletler ve krallıklar yer almıştır. Kuzeyden – Güneye, Doğudan- Batıya bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Ürdün’ün şöhreti günden güne yayılmış ve bu güne gelmiştir. Topraklarında bulunan kaleler, antik kentler, ören yerleri dünyaca ünlüdür. Zaman ne kadar geçerse geçsin Ürdün her zaman tarihteki ününü koruyacaktır.

İklim

Ürdün’ün batı bölümünde Akdeniz, doğu ve güney bölümünde çöl iklimi hüküm sürer. Ülke genelinde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. En soğuk ve en sıcak ay ortalamaları kuzeydeki Amman’da 9 °C ve 24 °C, güneydeki Akabe’de ise 17 °C ve 32 °C’dir. Güneydoğudan esen sıcak, kuru ve tozlu hamsin rüzgarı boğucu bir hava yaratır. Nisandan ekime değin hemen hiç yağış düşmez. Kuzeybatıda Şeria Nehri kıyısında 400 mm olan yıllık yağış miktarı güneyde 100 mm’ye, çöllük bölgede 50 mm’nin altına iner.

 

Nüfus:

Ürdün istatistik kurumuna göre Ürdün’ün 2011’de nüfusu 6,249,000’dir.[40] Bu sayı 2009 yılında yaklaşık 6,300,000 idi.[41] 2004 yılı rakamlarına göre Ürdün’de hane sayısı 946.000 hane başına düşen insan sayısı ise 5,6 oranındaydı

 

Dil

Ürdün’ün resmî dili okullarda da okutulan Arapçadır. Ürdünlü öğrencilerin çoğu Ürdün lehçeleri ile konuşurken bu lehçeler İngilizce, Fransızca ve Türkçe gibi dillerden etkilenmiştir.

İngilizce resmî statüde olmasa da ülke de en çok konuşulan ikinci dildir ve tekstil, iletişim, bankacılık, eğitim gibi alanlarda en çok konuşulan dildir.

Hepsi olmasa da çoğu özel okulda Arapçanın yanında İngilizce olarak da dersler okutulmaktadır. Fransızca ise birçok özel okulda seçmeli olarak okutulmaktadır.

 

Din:

Ürdün’de resmi din İslamdır ve halkın yaklaşık %92’lik kesimi Müslümandır.

Ekonomi

Ürdün’de sanayi tesisleri genel olarak Amman ve çevresinde yoğunlaşmıştır. Ürdün’de devlet kuruluşları çeşitli projelere yatırım yapmaktadır. Örneğin güneyde Maan şehrindeki cam fabrikası bunlardan biridir.

Geniş çaplı altyapı yatırımlarıyla, özel sektörün ülkeye yatırım yapması amaçlanmaktadır. Ülkede başlıca iki sanayi sitesi bulunmaktadır. Bunlar başkent Amman’da ve Irbid şehrinde yer almaktadır.

Gıda mamulleri ve tekstil ürünleri imalatı haricinde ülkede çimento ve petrol arıtımı yapan tesislerde bulunmaktadır. Çimento imalatı ve petrol arıtımı yapan tesisler; ekonomiye önemli katkıları olan işletmelerdir. Çimento fabrikaları; Fuheis, Rashadiya ve Azrak’ta yoğunlaşmıştır.

EĞİTİM

Öncelikle YGS puanınızın 180 barajını aşması gerekir ve ayrıca yeni kanuna göre herhangi bir bölümü kazanmış olmanız gerekir, tabi mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorsanız. Eğer Türkiye’ye denklik için dönmeyi düşünmüyorsanız bir bölüm kazanmış olmanız gerekmez sadece barajı geçmeniz yeterli.

Ürdün üniversitesi her yabancı uyruklu öğrenciyi dinleme, yazma ,anladığını kağıda geçirme , verilen yarım metini tamamlama gibi birkaç oturumdan oluşan Arapça sınavına tabi tutuyorlar ve  geçme notu 70 puan .Eğer sınavı geçerseniz üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz , ama kazanamazsanız üniversitenin dil merkezinde sizin aldığınız puana göre kurlara ayrılıp Arapça dersi göreceksiniz ayrıca iyi bir kur seviyeniz varsa üniversitede de ders alıp kursa devam edebiliyorsunuz. İsterseniz üniversitenin kursunu tercih etmeyip başka kursta eğitim alıp sınava girebilirsiniz .

Gerekli Evraklar

YGS sonuç belgesi,

Türkiye’de bir bölüm kazandığınıza dair belge ,

Lise Diploması,

4 yıllık tüm notların transkripti,

Pasaport ,

12 vesikalık fotoğraf

Tüm bu belgeleri öncelikle yeminli tercümana çevirttirmeniz gerekir ve  kağıt başı 5-10 dinar arasında değişir eğer tanıdık tercüman varsa ucuza gelebilir.

Daha sonra burs başvurusunda bulunabilirsiniz tabi Arap dili edebiyatı veya ilahiyat okuyacaksanız, çünkü sadece bu bölümlere burs veriliyor. Ama burs demek sadece indirim yapmak demek yani ürdün vatandaşı gibi okuma şansı veriyorlar. Ürdün’de devlet üniversiteleri saat başına para alır ve her bölümün fiyatı değişir.

Arap dili edebiyatı ve ilahiyat bölümünden burs alabilmek için lise diploma puanınızın en az 65 ve yukarısı olması gerekir. Burs başvurusu yapıp üniversiteye kabul edildikten sonra meşakkatli resmi işlemlere sıra geliyor, aslında 2 günde halledebilirsiniz ama burası Ürdün burada işler hep ertelenir ve yavaş ilerler, bu yüzden 2 veya 2.5 hafta önceden işlemleri başlatmanız gerekecektir.

Resmi işlemler bittikten sonra üniversitenin muhasebe kısmına ders paralarını yatırılıp ders seçimi yapabilirsiniz,  Bu işlem genellikle üniversitenin ilk haftası yapılır.  Üniversite kuralı olarak en az 4 ders seçme zorunluluğu vardır , ama yabancı öğrencilere müsamaha gösteriliyor. Size tavsiyem dersler çok zor olacağı için bu fırsatı değerlendirip 3 ders almanızdır ve artık işlemler bitti siz Ürdün üniversitesinde öğrencisiniz.

Vize

Türkiye ile Ürdün arasında 1 Aralık 2009 tarihinde imzalanan vize muafiyeti anlaşması uyarınca tüm pasaport türlerinde karşılıklı vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Vize muafiyeti her iki ülke vatandaşlarının diğer ülkede 180 günlük bir süre zarfında toplam 90 güne kadar kalabilmelerine imkan sağlamaktadır. Bu yasal süreyi aşan Türk vatandaşlarının Ürdün’den çıkışlarında veya ülkeye müteakip gelişlerinde ceza ödemek ve geri döndürülmek gibi Ürdün mevzuatından kaynaklanan yaptırımlara tabii tutulmaları ihtimal dahilindedir.

Bu nedenle, çeşitli gerekçelerle Ürdün’de 90 günden fazla kalmayı öngören vatandaşlarımızın, Ürdün İçişleri Bakanlığı’na oturma izni başvurusunda bulunması gerekmektedir.